Poprvé od krize americký Fed, nejvýznamnější centrální banka světa, zvýšil úrokové sazby. Ty držel posledních sedm let na nule. Evropská centrální banka přitom naopak plánuje ekonomiku stimulovat do roku 2017 a i ČNB chce držet kurz české měny na úrovni 27 korun za euro do konce příštího roku.

Jaký bude mít krok Fedu dopady na americkou, světovou a na českou ekonomiku? Co se stane s dolarem? Vyrovná se jeho hodnota euru? Jak velké zdražení zboží z dovozu, například u elektroniky či benzinu, by to znamenalo? Půjde o další doping pro exportéry? A jak se vyšší úroky projeví na kurzech akcií či cenách zlata? 

Na otázky čtenářů odpovídal analytik ČSOB Jan Čermák.

Otázky již není možné vkládat.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jan Macek
Dobrý den. V posledních 21 letech došlo ke zvýšení úrokových sazeb v USA několikrát. Paradoxně byl vždy průvodním jevem pokles kurzu USD. Co je příčinou tohoto jevu? a očekáváte, že se tato situace bude nyní opakovat? Děkuji
Dobrý den, v posledních cyklech tomu skutečně tak bylo - neboli dolar po zahájení zvyšování úroků ze strany Fedu oslaboval. Vysvětlení tohoto jevu lze částečně přičíst tomu, že tržní očekávání u dolarových úrokových sazeb jsou po prvním restriktivním kroku Fedu následně částečně redukována, což nemusí dolaru svědčit. Ano, s opakováním tohoto scénáře v nějaké velmi mírné verzi v našem výhledu na dolar opravdu počítáme, ovšem nelze zde zapomínat na druhou stranu rovnice a tou je ECB.
Jan Čermák
milos horky
Zajímalo by mě hlavně, jaký očekáváte vývoj agregátu EUR/USD na burze.
U eurodolaru počítáme s tím, že by kurz mohl v následujících měsících ještě otestovat minima roku 2015, tzn. úrovně pod hladinou 1,05, avšak v ročním horizontu vidíme pár EUR/USD výše, než je dnes.
Jan Čermák
pavel
Dobrý den, půjdou úroky hypoték hodně nahoru? Má to vliv? Děkuji
Myslím si, že bezprostřední vliv na výši úroků u korunových hypoték včerejší rozhodnutí Fedu určitě mít nebude. Pokud však Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb příští rok, tak úroky půdou nahoru všude na světě...
Jan Čermák
Vladimír
Dobrý den, je reálná šance, že se dolar vrátí k hranici kurzu 16 Kč/1$ ? A pokud ano, tak kdy ?
Šance zde je, ale nikoliv reálná. Příští rok si dolar za šestnáct korun s vysokou mírou pravděpodobnosti nekoupíte.
Jan Čermák
mas
Co zásadního může udělat změna o čtvrt bodu? Podle mého názoru nic. Co myslíte vy?
Opticky skutečně zvýšení úroků o čtvrt procentního bodu vypadá jako velmi malá změna, ale zásadní je a bude, jak ji přijmou globální trhy. Zatím to po včerejšku vypadá na měkké přistání, což je dobře. To nejhorší, co by se Fedu mohlo stát, je to, že trhy (akcie, emerging markets, výše úročené dluhopisy) by začaly prudce ztrácet a docházelo by k nežádoucímu utažení finančních podmínek ve světě. Pro Fed je pak jasným strašákem nedávný pokus ECB a švédské centrální banky, kdy obě centrální banky se také pokusily zvýšit úroky, a to opatrně, resp. málo. Vše přitom skončilo fiaskem, neboli jak ECB, tak Riksbank musely svoje "umírněné" restriktivní kroky zcela negovat a jejich úroky kotví hluboko v záporných vodách.
Jan Čermák
yachym
Dobrý den, co to bude znamenat pro Evropskou unii a eurozónu? Budou dopady dobré, špatné, či na tom nezáleží? Děkuji.
Pro Evropu a eurozónu je zvýšení úroků ze strany Fedu převážně pozitivní. Především to lze chápat jako výraz důvěry v to, že oživení v USA pokračuje dobře, přičemž americká ekonomika je samozřejmě pro Evropu (a především Německo) velkým exportním trhem. Zároveň je růst oficiálních úroků v USA pozitivní v tom, že klesá tlak na ECB, aby měnovou expanzi zesilovala skrze další nestandardní opatření (ještě více záporné úroky atd.). Silný dolar vůči euru totiž v eurozóně uvolňuje měnové podmínky a tím ekonomice pomáhá. Negativním vedlejším efektem může být samozřejmě to, že vzrostou úroky a rizikové prémie na předlužené periferii eurozóny. Ale zatím se děje přesný opak.
Jan Čermák
R.
Dobrý den! Ekonomice nerozumím, ale zajímá mě aktuální situace zejména z pohledu cestovatele. Oslabí koruna? Aneb zvýší se pro mně kurz dolaru ve směnárně jako pro nakupujícího, tj. selsky: Prodraží se mi dovolená? A jaké jsou vyhlídky na kurz dolaru? Děkuji.
Záleží na tom, kam vyrážíte! Pokud někam, kde se platí eurem, můžete být v klidu – neboli eura nakupujte až na poslední chvíli před odjezdem a nic tím nezkazíte. Pokud jedete do USA, vzhledem k vysoké volatilitě eurodolaru pravý okamžik asi netrefíte, takže nakupoval bych dolary do zásoby, když je měnový pár EUR/USD na(d) úrovní 1,10. Díky Fedu však zlevnila řada více či méně exotických destinací – třeba taková Jihoafrická republika, díky znehodnocení randu, může být teď v zimě dobrým tipem :o)
Jan Čermák
Koudak
Dobrý den, pane Čermáku, co si myslíte o zmínkách, že FOMC bude sledovat kromě výkonu ekonomiky USA i kurz USD a ceny komodit? Může to být snaha pomalu, ale jistě vytvářet prostor k cílování kurzu a v podstatě snaha o zabránění dosažení parity, na které USA zřejmě nemají příliš velký zájem? Děkuji.
Váha zahraničního obchodu a celkové propojení americké ekonomiky se světem roste, takže Fed logicky musí sledovat kurz dolaru bedlivěji než dříve. Pokud jde o paritu na eurodolaru, tak ta nemusí Fed až tolik trápit za předpokladu, že celkový efektivní kurz dolaru nebude mohutně posilovat.
Jan Čermák
Petr
Dobrý den, jak to, že když se zvýší úrokové sazby, akciové trhy jdou nahoru, když dle normálních předpokladů by měly oslabit? Dá se dnes vůbec předpokládat vývoj cen akcií? Děkuji za odpověď.
Teorie, za které se udělují Nobelovy ceny za ekonomii, říkají, že ceny akcií se systematicky předpovídat nedají. Pokud jde o velmi pozitivní reakci akciových trhů na rozhodnutí Fedu, tak bych ji chápal jako úlevu, že po tomto restriktivním kroku konec světa nenastal a naopak s vyššími úroky můžeme po finanční krizi konečně směřovat k normálnějšímu prostředí. Ale jinak samozřejmě platí, že vyšší (bezrizikové) úrokové sazby akciím nesvědčí, neboť budoucí zisky diskontujeme vyšším úrokem. Kouzlo včerejšího rozhodnutí Fedu je pak v tom, že bezrizikové úrokové sazby ve skutečnosti příliš nevzrostly, a tudíž ani neublížily akciím.
Jan Čermák
Marek
Dobrý den, při pohybu dolaru se dříve často mluvilo o zdražování zboží dovezeného do Česka. Dá se čekat, že se teď zvýší ceny nějakých výrobků?
Vzhledem k tomu, že nepředpokládáme žádné masívní oslabení koruny vůči dolaru, neměly by ceny zboží dováženého z Asie nijak viditelně zdražit. Zvlášť pokud jde o spotřební zboží, jako je obuv a oblečení. Pokud jde o elektroniku, už od roku 1998 pokračuje trend snižování cen téměř bez ohledu na kurz koruny. Proto bych se zdražování na českém trhu kvůli dolaru neobával. Děkuji všem za otázky a přeji hezký den, J. Čermák
Jan Čermák