Rusko není ani v Sýrii náš spojenec, říká v rozhovoru pro HN diplomat Petr Kolář. Vladimir Putin podle něj stojí o spojenectví se Západem pouze kvůli vítězství nad Islámským státem, který znamená přímé bezpečnostní riziko i pro Rusko. "Vojenská porážka Islámského státu ale neznamená definitivní vítězství nad zvráceným militantním islamismem. Ten musíme porazit jinak a v tom nám Rusko nepomůže," říká Kolář.

HN: Když jsme spolu mluvili naposledy před dvěma lety, bylo to hlavně o Rusku. Od té doby se mnoho věcí změnilo: Rusové mimo jiné anektovali Krym a Evropská unie na ně uvalila sankce. Splnily sankce to, co jsme si od nich slibovali?

Samy o sobě by sankce nesplnily zdaleka tolik, kdyby nebyly podpořeny stále klesajícími cenami ropy a plynu. Hlavní hodnotou sankcí je ale nebývalá míra jednoty EU, která je schopna sankce držet a prodlužovat. Za to jsem prezidentu Putinovi vděčný.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?