Ale vyvozování závěrů z pouhého srovnání celkových počtů "není moudré" varuje Yoram Schweitzer, vedoucí „Programu pro terorismus a málo intenzivní konflikty“ z Institutu pro národní bezpečnostní studia Univerzity v Tel Avivu. Zaprvé rok 2014 byl jejich počet překvapivě vysoký (v roce 2013 jich bylo výrazně méně - 382 sebevražedných útoků), takže nikdo by se neměl začít radovat. Zadruhé, Schweitzer a jeho tým (koordinátor projektu Daria Schitrit a členové týmu Smadar Šaul a Einav Yogev) používají sofistikovanou metodiku pro sledování statistik sebevražedného terorismu, která přesahuje rámec jednoduchých součtů.

A tak, než se dostaneme k závěrům jejich poslední zprávy, představme si metodiku a zasazení do kontextu.

Jak vysvětlil tento týden pro The Times of Israel, "Nechceme počítat každý sebevražedný útok. Jinými slovy, nestačí, když Islámský stát řekne, že uskutečnil určitý počet sebevražedných útoků. Docela hodně skupin rádo tvrdí, že provedly sebevražedné útoky, aby samy vypadaly mnohem důležitějšími a silnějšími. Vždycky jsme se spoléhali na nejméně dva zdroje pro určení, že se sebevražedný útok opravdu uskutečnil. Potom tedy je každý údaj vždy kvalifikovaným, protože si nikdy nemůžeme být jistí v procentech a už vůbec ne v místech, jako je Sýrie.“

"Tak se dostáváme k další otázce", Schweitzer popisuje: "Jaké teroristické útoky definujeme jako sebevražedné útoky a které ne. Moje vlastní definice zahrnuje všechny teroristické útoky, které byly spáchány sebevražedným atentátníkem, který provedl výbušný materiál na jeho těle nebo na mobilní platformě. Jsou umístěny dovnitř nebo zaslány svým cílům a jejich jistá smrt je definuje jako sebevraždy. Jinými slovy, definice nezahrnuje "obětní" útoky různého druhu nebo lidí mající nože nebo nůžky."

Na rozdíl od jiných výzkumníků, Schweitzer nevěří, že sebevražedné útoky na Blízkém východě začaly v roce 1983, kdy agenti Hizballáhu zaútočili na americkou ambasádu a Velitelství námořnictva v Bejrútu, ale o dva roky dříve (útokem spáchaným sebevražedným teroristou, poslaným zřejmě Íránci, na irácké velvyslanectví v Libanonu.

"Dalším důležitým bodem, který musíme pochopit je, že ve zprávě nepočítáme sebevražedné útoky v závislosti na počtu sebevražedných útočníků. Jinými slovy, bereme teroristický útok, který se konal v Paříži před dvěma měsíci jako jediný útok, i když byl spáchán sedmi sebevražednými teroristy."

 

A nyní závěry z roku 2015

"Na rozdíl od toho, co si lidé obvykle myslí, nebyl minulý rok mimořádně „divoký“, pokud jde o sebevražedné útoky. Bylo mnohem méně útoků, než v roce 2014, i když počet smrtelných zranění zůstal téměř stejný (4 370 lidí zabitých v roce 2015 ve srovnání s 4 400 lidmi o rok dříve)."

Což znamená, "jinak řečeno, že teroristické útoky jsou více smrtící".

Schweitzer uvádí: "Pokud jde o počet sebevražedných útočníků, bylo jich zhruba 735 v roce 2015 ve srovnání s 937 v předcházejícím roce. Pokud jde o poměr sebevražedných útočníků na teroristické útoky, byli téměř dva sebevražední útočníci za teroristickým útokem v roce 2014 a statistika pro rok 2015 není příliš daleko od počtu jednoho".

Blízký východ nadále vede seznam v počtu teroristických útoků, stejně jako tomu bylo v roce 2014. Ale je zde velmi významný pokles: 207 teroristické útoků na Blízkém východě v roce 2015 oproti 370 v roce 2014 - pokles o 44 procent. Pokles v počtu teroristických útoků je přisuzován zejména dramatickému snížení počtu útoků v Iráku a Afghánistánu, který se na špičce seznamu držel v posledních letech.

Podle Schweitzera, se 115 teroristických útoků uskutečnilo v Iráku v roce 2015 oproti 271 v roce 2014, možná z důvodu relativní stability v oblastech, které byly dříve součástí Iráku (některé z nich jsou pod nadvládou Islámského státu, jinde pod Íráckou vládou a třetí je autonomní kurdský region).

V Afghánistánu se uskutečnilo 69 teroristických útoků v roce 2015, ve srovnání s 124 v roce 2014. Počet teroristických útoků v Libanonu se také snížil (tři v roce 2015, ve srovnání s 13 v roce 2014) a v Jemenu (13 v roce 2015, ve srovnání s 29 v roce 2014, i když zvláště smrtelný teroristický útok se tam uskutečnil v březnu, při němž zemřelo 137 lidí). V roce 2015 bylo Talibanem spácháno 24 teroristických útoků v Pákistánu (oproti 36 v roce 2014) a jeden teroristický útok se odehrál v Tunisku.

Počet sebevražedných útoků v Sýrii zůstal přibližně stejný (39 v roce 2015 a 41 v roce 2014). V Egyptu došlo k nárůstu, vlivem 12 útoků v roce 2015, ve srovnání se čtyřmi v roce 2014 (většina z nich na Sinaji). Počet mírně vzrostl v Libyi - z 11 v roce 2014 na 13 v roce 2015. Pět sebevražedných útoků se uskutečnilo v Saúdské Arábii v roce 2015, ve srovnání s pouze jedním sebevražedným útokem v roce 2014.


Vzestup "hvězd": Afrika - a ženy

"Největší nárůst za rok byl v Africe," říká Schweitzer "s 122 sebevražednými útoky v roce 2015 ve srovnání s 32 teroristickými útoky v roce 2014. Odpovědnost nese strana Wilayat Gharb Ifriqiyya, západoafrická skupina islámského státu, dříve známá jako Boko Haram a Ansaru, která se připojila k Islámskému státu loni v březnu. V roce 2015 se 96 sebevražedných útoků konalo v Nigérii, 13 v Kamerunu, 8 v Čadu a 5 v Nigeru.“

"Útoky se začaly šířit za nigerijskými hranicemi pouze v roce 2015, poté, co se Boko Haram a Ansaru propojily s Islámským státem," poznamenává. "Tyto nové země, kde byly sebevražedné útoky provedeny, byly součástí koalice, která pracovala proti Boko Haram. Jinými slovy, útoky měly dva společné faktory. Jedním z nich byla touha islámského státu je šířit, ideologicky i fyzicky, v celém regionu, jak je to jen možné. Druhým byla jeho touha ubližovat těm, kteří na něj zaútočili."

A pokračuje: "Druhým motivem, který se zdá být na vzestupu je počet teroristických útoků provedených ženami. To je důležitý poznatek. V roce 2015 bylo 66 teroristických útoků provedeno výhradně ženami, z celkového počtu 70 teroristických útoků, v nichž byly zapojeny ženy, ve srovnání s pouze 13 v roce 2014. V roce 2015 se 124 žen účastnilo sebevražedných útoků, ve srovnání s 19 v roce 2014. Téměř všechny z nich (120 ze 124) byly provedeny Wilayat Gharb Ifriqiyya. Takže ve skutečnosti se počet sebevražedných útočnic, zvýšil pouze v jednom regionu: Africe. Další 4 sebevražedné útočnice byly ze Somálska, Afghánistánu, Turecka a Indie. Ze 120 útočnic z Afriky, bylo 35 náctiletých a dětí ve věku 8 až 18 let."

(Není jisté, zda tyto teroristické útoky nejsou ve spojitosti s únosem stovek dospívajících dívek ze školy v nigerijském městě Chibok v dubnu 2014. Přesný počet unesených žen zůstává neznámý. Sebevražedné útoky spáchané ženami v Africe začaly o dva měsíce později.)

Novou arénou, která byla přidána na seznam míst sebevražedných útoků v roce 2015, je střední Evropa, s krvavou lázní před dvěma měsíci v Paříži. Pět sebevražedných útoků bylo také provedeno v Turecku - jeden kurdským podsvětím, jeden levicovou organizací a tři islámským státem.


Známá "hvězda": Islámský stát a radikální islám

Není divu, že islámský stát nadále hraje hlavní roli ve Schweizerově zprávě i letos, s 174 v roce 2015 je 452 sebevražedných útoků přisuzovaných jemu. Islámský stát převzal odpovědnost za 75 z nich; 74 jsou přičítány islámskému státu v Iráku a dalších 25 v Sýrii (bez přímé odpovědnosti). Toto číslo nezahrnuje teroristické útoky, které byly provedeny "spojenci" Islámského státu - včetně 134 sebevražedných útoků, které byly provedeny členy Wilayat Gharb Ifriqiyya a Wilayat Sinai. Jen pro srovnání, Fronta an-Nusrá převzala odpovědnost za pouhé 4 sebevražedné útoky. Účast al-Káidy, se svými mnoha přidruženými skupinami po celém světě, v sebevražedných útocích v letošním roce slábla, což je pokračující trend, který byl zaznamenán v roce 2014.

Samozřejmě, nemůžeme se vyhnout zmínění náboženského prvku jako nejvýznamnějšího faktoru, který motivuje sebevražedné teroristy po celém světě. Zde je nejdramatičtější statistika: 450 z 452 sebevražedných teroristických útoků v roce 2015 bylo spácháno muslimskými extrémisty. Jeden ze zbývajících dvou útoků byl proveden kurdským podsvětím. Druhý byl spáchán ženou z levicové organizace v Turecku.

Žádné sebevražedné útoky nebyly provedeny v palestinské aréně v roce 2015. Schweitzer ale nenabízí žádnou útěchu. "Žádný se neuskutečnil, ale byly tam jejich plány a pokusy," poznamenal.

 

Zdroj: http://www.timesofisrael.com/450-of-452-suicide-attacks-in-2015-were-by-muslim-extremists-study-shows/