Připomeňme, že Energetický regulační úřad (ERÚ) plánuje od příštího roku zavést zásadní změnu ve způsobu účtování elektřiny — připravuje nové tarify, které zatím nazývá Nová tarifní struktura (NTS). Změna se dotkne úplně všech domácností, živnostníků i firem – všichni zaplatíme více paušálně (za samotné připojení k síti a podle hodnoty jističe) a méně za skutečně spotřebovanou elektřinu.

Jenže takový způsob plateb bude motivovat k velké spotřebě, a naopak se lidem přestane vyplácet elektřinou šetřit. Pořízením úsporného spotřebiče nebo vypínáním počítače na noc skoro nic neušetříme. Nebude mít již smysl vyrábět si svou vlastní, čistou elektřinu z fotovoltaických panelů, a snižovat si tak účet za elektřinu, protože se to nevyplatí. Naopak bude výhodné odebírat dál špinavou (zejména uhelnou) elektřinu ze sítě ČEZu, E.ONu a PRE.

Většině domácností, které elektřiny spotřebovávají málo, to přinese velmi výrazné zdražení, odesítky procent. Jde o domácnosti s malým počtem členů, jako jsou matky samoživitelky, penzisté, studenti, mladé páry, vdovci a vdovy v důchodovém věku, ale také domácnosti s nízkou spotřebou či chalupáři a všichni, kteří záměrně snižují spotřebu.

ERÚ i velké energetické firmy ovšem tvrdí, že změna spravedlivě rozdělí náklady na sítě mezi všechny spotřebitele a že přestanu doplácet na ty, co si na střechu dají fotovoltaické panely.

Podívejme se tedy na tento argument, zpochybňující důležité opatření pro snižování emisí, trochu blíže. Pokud by si – hypoteticky – polovina všech firem, domácností a ostatních organizací dala od příštího roku na střechu nebo fasádu fotovoltaické panely, zdraží se ostatním spotřebitelům jedna část ceny elektřiny – poplatek za distribuci, který představuje asi 50–60 % ročního účtu za elektřinu, a sice o 11 až 22 %. V praxi by to tedy znamenalo zdražení elektřiny o asi 6 až 11 %.

Namontovat na každou druhou střechu solární panely a pokrýt jimi polovinu spotřeby ale bude trvat zhruba 15 (odhadují ekologické organizace) až 25 let (odhaduje Ministerstvo průmyslu a obchodu). Pokud by tedy byl zachován současný způsob účtování elektřiny, zdraží elektřina o 6–11 % postupně během 15–25 let. Tedy tempem menším než 1 % ročně.

Připomeňme, že od roku 1991 rostla domácnostem cena elektřiny meziročně o více než 5 %, podle tarifu a spotřeby. Důvodem byla buď právě změna způsobu účtování a deregulace v devadesátých letech, nebo – před rokem 2008 – nákupy komodit spekulanty. Naopak, oproti obecně rozšířené představě, v době, kdy se v České republice rozvíjely obnovitelné zdroje a spotřebitelům v ceně narůstal příspěvek na tyto zdroje, vzrostla výsledná cena elektřiny domácnostem jen nepatrně. Pokud by politici tehdy včas snížili přehnaně vysoké výkupní ceny pro fotovoltaiku, byl by dopad ještě výrazně menší.

Pravda je, že s novým způsobem účtování si nikdo už žádný panel na střechu nedá, protože se mu to prostě nevyplatí. Domácnosti, které si chtěly vyrábět svou vlastní čistou elektřinu, a snižovat si tak účty, zůstanou dále připoutané ke špinavé elektřině ze sítě a budou za ni stále platit energetickým gigantům.

Hnutí DUHA – jeden z členů Klimatické koalice – proto prosazuje, aby podíl paušální složky ceny za distribuci nepřekročil 30 % pro průměrnou spotřebu v žádné sazbě a pro žádnou využívanou hodnotu jističe (v současné době představuje 15–20 %) a nebyl zaveden speciální penalizační příplatek pro ty, kteří šetří elektřinou tak, že si jí vyrábějí sami v panelech na střeše.

Spolu s Hnutím DUHA se už na šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou obrátilo více než pět tisíc lidí. Můžete se k nim přidat na: http://neplytvameelektrinou.cz/