Křeslo z prezidentské pracovny T. G. Masaryka na Pražském hradě bylo v neděli vydraženo za 1,1 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla 150 tisíc Kč.

Stolek, který byl dán do stejné aukce, vydražen nebyl, uvedla Irena Velková z aukční síně Sýpka. Ta v neděli rovněž vydražila obraz Emila Filly za čtyři miliony korun.

Podle Českého rozhlasu souboj o Masarykovo křeslo svedla zájemkyně v sále se sběratelem dražícím po telefonu. Zatímco aukce ostatních položek trvala několik sekund, aukce křesla se protáhla na pár minut. Dražbu nakonec vyhrála žena v sále, která měla číslo 44, uvedl Český rozhlas.

Poslední ztracené křeslo z pracovny prezidenta Masaryka v Novém královském paláci bylo dlouho pohřešováno.

Křeslo navrhl ve 20. letech minulého století slovinský architekt Josip Plečnik, jenž žil v letech 1872 až 1957 a který byl povolán k rekonstrukci Pražského hradu.

V 70. letech minulého století docházelo k rozprodávání nábytku z Hradu, dvě křesla odkoupil státní podnik Klenoty za 80 korun. Až do dnešní doby bylo třetí křeslo nezvěstné. Jeho autentičnost potvrdil historik architektury Zdeněk Lukeš.

„Křeslo je na první pohled dvojčetem křesla, které se na Pražském hradě zachovalo a na kterém sedával prezident Masaryk. To křeslo jsme objevili v jedné kanceláři na Hradě už někdy v polovině 90. let a potom podle něj ještě byla vyrobena přesná kopie, kterou jsme použili na Plečnikově výstavě v roce 1996,“ řekl Lukeš Českému rozhlasu.

Do aukce se v neděli dostal rovněž intarzovaný psací stůl s jemnými geometrickými a kolorovanými motivy ovoce. Ten ale nakonec svého kupce nenašel. Stůl je z 19. století a byl veden ve Správě domácnosti Hradu a dále v Lánech. V roce 1964 byl smluvně předán Národnímu shromáždění. Vyvolávací cena stolu byla stanovena na 280 tisíc Kč.

Vydražen byl v neděli rovněž obraz Emila Filly s názvem Zátiší s kukuřičným klasem. Olejomalbu vytvořil Filla v roce 1924, obraz má rozměry 59,5 centimetru na 75 centimetrů a vyvolávací cena byla stanovena na 3,8 milionu korun.