Kino Pilotů v Donské ulici v pražských Vršovicích po tříměsíční rekonstrukci zahájilo zkušební provoz. Naplno se rozjede 6. dubna premiérou filmu Petra Václava Nikdy nejsme sami, který byl v únoru uveden na Berlinale. Řekl to Jakub Felcman, který se bude starat o dramaturgii kinosálu, jenž řadu let chátral.

"Původní prostor jsme rozdělili napříč na dva sály, zatím promítáme jen v tom prvním, vždy odpoledne a večer," řekl Felcman.

Upozornil, že se tak daří obnovovat činnost kin, která po roce 1989 zanikla. Na podzim začalo promítat pražské kino Dlabačov, v současné době finišuje obnovený start Kina 64 U Hradeb.

Provozovatelem kina Pilotů je producent snímků Petra Václava Cesta ven a Nikdy nejsme sami Jan Macola ze společnosti Mimesis Film. Podle něj se ve vršovickém kině Pilotů přestalo promítat zhruba v polovině 90. let. V posledních letech tu fungoval punkový klub.

Přitom historie tohoto kinosálu začíná už začátkem 20. století, kdy se promítalo v létě na zahradě. Činžovní dům byl postaven v polovině 30. let, kdy kino získalo svůj dnešní název.

Původní sál měl kapacitu téměř tři sta míst, provozovatelem byl někdejší Svaz československých pilotů. Jedinou rekonstrukcí biograf prošel v polovině 70. let.

"Interiéry byly dost zdevastované, z původní architektury se zachovaly jen části, které doplňujeme novými," řekl Macola.

V kině Pilotů by se měly promítat snímky, na které v distribuci ostatních kin nezbývá místo – především zahraniční tvorba uváděná na festivalech v Locarnu, San Sebastianu a dalších. Takové budou podle Macoly dva menší sály vyhovovat.

"Ovšem nepovažujeme se za konkurenci artových kin Aero, Světozor či Bio Oko, chceme být doplňkem jejich nabídky. A navíc vyjít vstříc občanům této části Vinohrad a Vršovic, kde kino kromě multiplexu na Floře schází," vysvětlil.

Jedním z prvních snímků je právě v těchto dnech komorní komedie s jemně sarkastickým humorem a překvapivým koncem nazvaná Poklad, kterou režisér Cornelius Porumboiu natočil v rumunsko-francouzské koprodukci.

V nabídce je například i snímek režiséra Arnauda Desplechina Tři vzpomínky, animovaný brazilský příběh Chlapec a svět nebo dokumentární esej Patricia Guzmána Perleťový knoflík. Vstupenky se prodávají po stokoruně.

Podle Macoly by kino Pilotů mělo v budoucnu promítat celý den, své filmy tu mají nalézt například matky s dětmi, celé rodiny či senioři. "Mohlo by se tu i tančit – ozvali se totiž organizátoři akcí spojených s argentinským tangem," dodal.

Obnova kina je z většiny financována ze soukromých zdrojů.

"Dostali jsme grant od Státního fondu kinematografie, který stačil na nákup zhruba poloviny technologického vybavení," dodal Jan Macola.

Související