Úřady udělily několikamilionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě centra Čapí hnízdo, napsal ve středu server Neovlivni.cz. Odvolává se na závěry dvou starších auditů.  Uložení pokuty potvrdil bývalý ředitel dotačního úřadu pro střední Čechy Tomáš Novotný. 

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO), jehož firma Agrofert vlastní společnost Farma Čapí hnízdo, dosud tvrdil, že audity žádné pochybení nenašly, a ve středu řekl, že o pokutě nic neví. Agrofert připustil, že v roce 2009 došlo v projektu stavby Čapího hnízda k administrativnímu pochybení. Společnost prý tehdy farmu nevlastnila. 

Server Neovlivni.cz ovšem už dříve napsal, že společnost Farma Čapí hnízdo patřila do Agrofertu do roku 2008, a poté byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele, aby jako malá firma dosáhla na dotaci. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tuto dotační podmínku, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu. Babiš také v dokumentu o své osobě Matrix AB řekl, že farma je nejlepší projekt, co kdy vymyslel.

"Nic o tom nevím," uvedl Babiš na dotaz o pokutě kvůli Čapímu hnízdu. V sobotním vydání deníku Lidové noviny Babiš chybu v udělení dotací odmítal. "Dotace pro Farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu," uvedl v listu.

Server Neovlivni.cz ve středu citoval z pět let starého auditu, z jehož závěrů plyne, že Farma Čapí hnízdo si nechala v roce 2009 od evropského dotačního úřadu poslat milionový příspěvek dříve, než zaplatila faktury za výstavbu centra. Čerpání dotací však má postupovat opačně - projekty se proplácejí zpětně. Na základě této chyby byla vyměřena pokuta 3,6 milionu korun. Při započtení penále se částka vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a Babišova firma z ní zaplatila pouze 37 000 korun plus odpovídající penále. Nesrovnalosti v čerpání dotací potvrdil podle serveru i další audit z roku 2013, který pro ministerstvo financí zpracovávala společnost KPMG.

Udělení pokuty potvrdil v tiskové zprávě bývalý ředitel Úřadu Regionální rady ROP Střední Čechy Novotný, který je dnes náměstkem ministra průmyslu a obchodu. Šéfem úřadu se stal až po podepsání smlouvy o dotaci pro projekt Farma Čapí hnízdo, byl ovšem u stanovení sankce za porušení rozpočtové kázně a jejího snížení. Výbor regionální rady podle Novotného prominul 99 procent pokuty a penále v rámci platných předpisů.

"Tento postup byl standardní a je uplatňován i v jiných obdobných případech. Podotýkám, že v té době nebylo známo, že za projektem Čapí hnízdo stojí společnost Agrofert, natož její majitel," dodal Novotný.

Podle Jana Pavlů z Agrofertu v roce 2009 šlo pouze o administrativní pochybení, faktura na stavební práce byla dodavateli proplacena se zpožděním. Audit tuto chybu podle něj odhalil, ale úředníci z ROP v roce 2012 ji snížili na procento. "V odůvodnění prominutí ROP mimo jiné uvedl, že příjemce dotace postupoval v dobré víře, že splnil všechny povinnosti, či že závadný stav byl bez odkladu napraven," tvrdí Pavlů. Navíc pochybení podle ROP nemělo žádný vliv na průběh stavby projektu, uvedl. Podobné problémy jsou prý u evropských projektů poměrně běžné. O zprávě z roku 2013 nemá Pavlů informace.

Pravicová opozice ve středu Babiše za aféru kolem Čapího hnízda kritizovala. Předseda ODS Petr Fiala považuje případ za skandální. "Já myslím, že ta kauza je tak vážná, že se musí zvažovat i setrvání Andreje Babiše ve vládě. Ptám se premiéra (Bohuslava) Sobotky: Co hodlá v této věci udělat?" dodal. Na odpolední tiskové konferenci Fiala dodal, že Babiš lhal, když se dříve snažil vysvětlit nejasnosti kolem Čapího hnízda.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek má za to, že pokuta není hlavním problémem u Čapího hnízda. "Ten problém je ten podvod, kdy za anonymní akcie schoval svoje vlastnictví, aby tu dotaci mohl vůbec dostat," míní. Pokud by bylo známo, že mu Čapí hnízdo patří, tak podle něj na dotaci neměl nárok. O odpuštění větší části pokuty v době, kdy byl sám ministrem financí, prý Kalousek nemá žádnou informaci.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím na dotaz k případu nereagoval. Předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) napsal, že vyjádřit by se měl především Babiš. "Je na něm, aby veřejnosti tuto záležitost uspokojivě vysvětlil," napsal v textové zprávě. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), do jejíhož resortu rozdělování dotací spadá, uvedla, že k případu nemá podrobné informace. S Babišem o něm prý mluvit nehodlá, protože o dotaci kdysi nežádal Babiš, ale někdo jiný.

Podle dříve zveřejněných informací serveru Neovlivni.cz patřila společnost Farma Čapí hnízdo do roku 2008 do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.