Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si nemyslí, že by se kauza Panama Papers týkala některého ze členů české vlády. Pokud by tomu tak přece jen bylo, bude třeba na to reagovat, řekl v San Francisku, kde v úterý ukončí svou pětidenní návštěvu Spojených států. Ministerský předseda je přesvědčen, že by české daňové úřady a případně policie měly informace rozkrýt a vyšetřit.

České úřady se začínají zajímat o kauzu Panama Papers. Informace však zatím berou s rezervou - čtěte ZDE

"Pokud se něco takového objeví, tak samozřejmě je na to třeba reagovat, ale já si nemyslím, že se to týká nějakého člena naší vlády," prohlásil Sobotka, který řetězec kolem offshorových společností a daňových rájů považuje za výsměch firmám a lidem, kteří poctivě pracují a podnikají.

Nyní je podle českého premiéra třeba dostupné informace prošetřit. "Daňová správa by se každým takovým údajem měla zabývat a měly by se hledat možnosti, jak tyto subjekty postihnout, pokud se prokáže, že obcházely naše daňové zákony a že se dopouštěly eventuálně daňových podvodů. Takže teď je to práce pro daňovou správu, eventuálně policii," poznamenal dále Sobotka.

"Že se otevřela takto drasticky diskuse, je dobře a musíme toho potenciálu využít k dalšímu tlaku na likvidaci daňových rájů," uvedl také s tím, že by se otázkou daňových rájů, offshorových účtů nebo anonymních akcií měla zabývat Evropská rada. Ministerský předseda si přitom je vědom toho, že bude potřeba překonat odpor zemí, které na podobných postupech postavily část svých příjmů.

Vedoucí Generálního finančního ředitelství Vítězslav Kapoun již pro HN potvrdil, že jeho úřad chce data z takzvaných Panama Papers získat od německých novinářů. "Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska," uvedl Kapoun.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Skandál spojený s odhalením rozsáhlé sítě firem v daňových rájích, které během více než 30 let pomáhala zakládat panamská poradenská firma Mossack Fonseca, nabral v řadě zemí obrovských rozměrů a úřady už mnohde zahájily vyšetřování týkající se možných daňových úniků či dalších deliktů. Kauza zvaná Panama Papers vypukla v neděli poté, co světová média zveřejnila výsledky svého ročního pátrání v rozsáhlých materiálech uniklých z Mossack Fonseky.

Mezi desetitisíci osob a firem, jimž panamská společnost údajně pomáhala založit offshorové firmy, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 283 Čechů.