Když se v listopadu 2013 Česká národní banka rozhodla, že podpoří domácí exportéry, zavázala se, že nenechá korunu posílit pod hranici 27 korun za euro. Ať už byl její krok jakkoliv kritizován, je třeba konstatovat, že v roce 2013 byl nastartován obrat růstu HDP v Česku. V té době málokdo uvažoval o variantě záporných úrokových sazeb. Uplynuly dva roky, a rozhodnutím Evropské centrální banky jsou v eurozóně záporné sazby zavedeny.

Vzpomeňme na leden 2015, kdy od devizových intervencí upustila Švýcarská národní banka. Švýcarský frank tehdy skokově posílil proti euru o 20 procent. V případě ukončení intervencí České národní banky lze očekávat, že se koruna vrátí k hodnotám z doby před zavedením kurzového závazku. Její posílení na úrovně okolo 25,50 až 25,80 za euro by představovalo pohyb jen o pět až šest procent. Přesto je česká koruna obětí spekulantů, kteří v její posílení věří.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru