Time is out of joint, jak se píše v Shakespearovi − čas se utrhl ze svých závěsů a poletuje si, jak chce. Píše se 21. století a ulicemi českých měst opět procházejí husité, jejich bojový chorál se zpívá na obranu proti cizákům a vlají kališnické prapory.

U odbojných husitů hledáme svou dnešní totožnost, která se tak jako kdysi brání evropskému živlu, především "bláznivým" Němcům, kteří otevřeli své hranice migrujícím davům z východu a jihu. Jedním dechem se ovšem hlásíme k císaři Karlu IV., který naopak proti českému izolacionistickému nacionalismu, tolik modernímu a neobvyklému ve 14. století, brojil a Čechy chtěl přivést do centra celoevropské říše.

Středověké problémy se vracejí. Jinak než dříve, ale s podobně nutkavou silou, a stále kladou stejnou otázku: čím máme být, abychom zůstali sami sebou a nevypadli z hlavního dějinného proudu? Jak zůstat v řece, v centru, abychom neuvízli ve vlastních národních a "věroučných" ideologických půtkách?

Sedmisté výročí narození otce vlasti Karla IV., které připadá na příští sobotu 14. května, je dobrou příležitostí vrátit se k autentickému Karlovi, který se do Čech sám vracel nikoliv kvůli Čechám, nýbrž aby budoval univerzální římskou říši. Karel navázal na přemyslovské tradice, dal Čechům, co k jejich sebevědomí bylo třeba, přijal a stvořil historickou Korunu českou, ale vždy dbal na to, aby onomu "hrdému češství" dával širší, celoevropský rozměr. Karel chtěl umravnit Čechy, uznat jejich územní výjimečnost a dějinnost, ale vychovat je politicky i filozoficky jako občany římské.

Jak ve své strhující loňské knize Středověk v nás popisuje historik Martin Nodl, císař Karel IV. tak mocně usiloval o vymýcení nacionalistických proudů z českého kolektivního myšlení, že se sám pustil i do očišťování nacionalistických vrstev mýtu svatého Václava. Zatímco Dalimilova kronika a soudobí čeští učenci zdůrazňovali češství založené na etnicitě a jazyku, Karel vnímal sv. Václava coby symbol křesťanské univerzality, k níž by se Češi měli přimknout.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru