Americká softwarová společnost Red Hat má pobočky v Izraeli, Indii, Číně, Austrálii a v dalších zemích. Při výběru nové lokality hledala místo, kde jsou šikovní lidé. "Brno tohle kritérium splňuje stoprocentně. Vsadili jsme také na úzké propojení s akademickou sférou," říká Radovan Musil, ředitel vývojového centra společnosti Red Hat v Brně.

Firma získala přístup ke kvalitním absolventům, což se jí už nyní vyplácí. Na jihu Moravy zaměstnává 900 lidí a spolupracuje s více než stovkou studentů.

Vzdělaní technici přilákali do Brna i americkou firmu Honeywell, která tam vytvořila dva tisíce pracovních míst. "Jihomoravský kraj je znám jako české Silicon Valley," podotýká viceprezident firmy Honeywell v České republice Jiří Tomíček.

V Brně se před časem usadila i společnost NetSuite původem z Kalifornie, která se zaměřuje na správu firemních dat. Zatím tady pro ni pracuje pět stovek specialistů. Už nyní tak má firma v Brně své největší vývojové centrum, počet zdejších expertů chce navíc brzy zdvojnásobit.

Kromě masivního přílivu zahraničních technologických společností se Brno v posledních letech stalo také uznávanou líhní start-upů. Některé z nich vyrostly natolik, že už dnes ovládají světové trhy. V Brně se zrodila třeba společnost Y Soft, která nabízí pokročilá tisková řešení a loni dosáhla obratu 700 milionů korun.

Rychlý růst má za sebou firma Skypicker provozující unikátní vyhledávač letenek na doméně Kiwi.com. Mladý podnikatel Oliver Dlouhý ji založil v roce 2012. Nyní v Brně zaměstnává více než pět stovek lidí a tržby firmy během uplynulého roku vzrostly ze 150 milionů na dvě miliardy korun.

Z brněnské líhně pochází také společnost Safetica, která dnes chrání citlivé dokumenty ve více než 50 zemích a k jejímž zákazníkům patří třeba farmaceutický gigant Merck či Coca-Cola. Před 10 lety Safeticu rozjel student brněnského VUT Jakub Mahdal.

Mezi ingredience brněnského receptu na úspěch patří kvalifikovaní studenti vysokých škol, masivní investování do výzkumu a jasná vize, kam by měl region směřovat. Podle oslovených byznysmenů Brnu pomohla uspět také jeho velikost - v menším městě lze snadněji než v Praze navazovat kontakty a dostat se ke klíčovým lidem. Brněnští vývojáři z různých firem si navíc většinou ochotně vyměňují informace a zkušenosti. Podhoubí pro vznik start-upů i pro lákání firem pomáhalo a dále pomáhá vytvářet Jihomoravské inovační centrum (JIC), které bylo první svého druhu v republice.

Úspěchy mladšího bratra

Jak potvrzují oslovené firmy, do Brna je láká především velká koncentrace studentů. Na tamních vysokých školách jich studuje přes 80 tisíc. Přitom v trojnásobně velké Praze je studentů ani ne dvakrát tolik. Oslovené společnosti si kromě množství pochvalují i kvalitu absolventů technických oborů. Podle manažera výzkumného centra společnosti Konica Minolta Matěje Dusíka mají brněnské univerzity stabilně dobrou pověst.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Brno přilákalo firmy jako Red Hat, Honeywell či NetSuit.
  • Přitažlivá je velká koncentrace studentů, ale i investice do vědy.
  • Zaměstnanci se IT firmám už nyní lépe než v Brně hledají v Praze a v Ostravě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.