HTC vyrobilo první Nexus, ještě před tím kralovalo trhu se smartphony se systémem Windows Mobile. Nyní se tchajwanský výrobce dostal na okraj zájmu, přestože jako první postavil proti iPhonům krásné celokovové telefony. HTC 10 má tchajwanskou firmu vrátit zpět mezi nejlepší a nejžádanější.

Nový telefon má všechny předpoklady, aby se to povedlo. Nabízí nejvýkonnější dostupný procesor, špičkový displej s vysokým rozlišením, vyladěný software, který může oslovit i mladé uživatele a specifické požadavky asijského trhu. Největší nadějí HTC ale je, že najde dostatek audiofilů, kteří ocení fantastický zvuk, jejž telefon posílá do sluchátek. A kteří za telefon zaplatí 21 190 korun.

 

TEST: HTC 10 má jednoduché jméno a skvělou výbavu, nezanedbal ani kvalitu zvuku

 

Sražené hrany a hladký kov

HTC vytvořilo u řady HTC One jasně rozpoznatelný design, který se odlišoval od plastových telefonů Samsung Galaxy nebo LG řady G. Novinka se drží osvědčeného receptu a kombinuje hliníkovou slitinu s tvrzeným sklem. Telefon už ale není tak oblý; má dvojitě sražené hrany, díky kterým HTC 10 působí robustněji.

Proti předchozím modelům vlajkové řady HTC je ale novinka přece jen výrazně odlišná. Chybí výrazné stereo reproduktory umístěné nad a pod displejem. Uvolněné místo na spodní hraně displeje nyní patří oválné čtečce otisků prstů mírně zapuštěné pod povrch telefonu – nejde ale o fyzické tlačítko, jen o plošku s vibrační odezvou.

Vypínač a kolébka ovládání hlasitosti jsou na prvé straně v ideálním rozložení: vypínač uprostřed, kolébka nad ním. Sloty pro SIM a paměťovou kartu jsou dva, v obou případech v horní části telefonu – jeden na pravém, druhý na levém boku. Fanoušky si najde také umístění čtečky otisků pod displej telefonu jako u Galaxy S7, osobně mám ale raději umístění na zádech, přesně v dosahu ukazováku. Umístění sluchátkového výstupu na horní hraně telefonu uprostřed není optimální, ale nijak zvlášť nevadí.

Design přináší celou řadu propracovaných detailů, jako je zdrsněné tlačítko vypínače, které jsme poprvé zaznamenali u telefonu Huawei P9. Podle výrobce nový design přináší i pohodlné a jisté držení přístroje v ruce. S tímto tvrzením nicméně nelze souhlasit. Telefon je příjemně masivní, ale hladký kov na zádech poměrně „tlustého“ telefonu v ruce klouže. Obzvlášť patrné je to ve srovnání s kompaktní P9 a s Galaxy S7, jejíž skleněná záda kladou nechtěnému pohybu větší odpor.

Dobrou zprávou je pak alespoň mírné obrnění telefonu proti vlivu živlů. Telefon přežije trochu vody; nikoliv ponoření, ale nemusíte se bát ho používat v dešti.

Výborně vybavený telefon HTC 10

Extra živý displej

HTC je ke zvětšování displejů skeptičtější než konkurence, ale HTC 10 už přináší „standardní“ velikost obrazovky 5,2". Stejně tak skeptické bylo HTC ke zvyšování rozlišení, ale také podlehlo. HTC 10 už vsadilo na QHD rozlišení, které ve spojení s technologií „SuperLCD 5“ vypadá skvěle. Písmo a všechny prvky uživatelského rozhraní jsou krásně ostré, fotografie vypadají fantasticky a barvy jsou příjemně saturované, méně výrazné než špatně nastavený OLED. Na LCD nabízí i nadprůměrný kontrast.

HTC je ale u displeje pyšné na jinou vlastnost – na citlivost a rychlost odezvy dotykové vrstvy. Pýcha je opodstatněná, telefon reaguje bleskurychle i na nejlehčí dotyk. Toto chování má ale i negativní stránku – občas displej reaguje na nechtěné letmé dotyky nebo úplně neví, co mu chcete říct, zejména v případě dlouhého dotyku při vyvolávání kontextové nabídky. Pokud se vám prst zachvěje, displej to vyhodnotí jako jednotlivé dotyky.

HTC nabízí také možnost snížit rozlišení vykreslovaného obsahu na FullHD, což se hodí ve hrách; díky tomu se prodlouží výdrž baterie. Baterii telefon v inteligentním úsporném režimu šetří také snížením jasu, ale to moc příjemné není – displej totiž zdaleka nepatří k rekordmanům v oblasti maximálního jasu, takže v úsporném režimu je používání telefonu na denním světle málo komfortní.

Výborně vybavený telefon HTC 10

Výbava z toho nejlepšího

HTC nevyvíjí vlastní procesory, a tak do HTC 10 zasadilo nejvýkonnější dostupnou čipovou sadu od Qualcommu Snapdragon 820. Použitý procesor nabízí vynikající výsledky v testech výkonu, jako je AnTuTu Benchmark, PCMark nebo 3DMark, kde boduje výkonným grafickým čipem. Snapdragon 820 přináší významné zlepšení proti loňskému nepovedenému modelu 810, který se přehříval a nabídnul jen malé praktické zvýšení výkonu proti Snapdragonu 800.

Výkonný čipset doplňují 4 GB operační paměti, se kterou HTC pracuje podle všeho ještě efektivněji než Samsung nebo LG. Úložiště má klasické 32GB úložiště, ze kterého uživatelům zbude asi 25 GB pro vlastní aplikace a data. Pokud by to nestačilo, je k dispozici slot pro paměťové karty. Nechybí NFC a telefon samozřejmě podporuje rychlé datové přenosy v sítích LTE.

Výborně vybavený telefon HTC 10

Méně povedeným prvkem výbavy HTC 10 je čtečka otisků prstů. Už zadávání nových otisků trvá déle než u Galaxy S7 nebo Huawei P9, v praxi pak čtečka vyžaduje plné překrytí prstem, jinak nefunguje. Po čase si zvyknete, ale ve srovnání s konkurencí je úroveň pohodlí při používání čtečky otisků nižší.

Žádné nadšení nevzbudí ani výdrž baterie. Kapacita 3000 mAh je standardní, ale ve spojení s velkým displejem s vysokým rozlišením nelze čekat zázraky. HTC 10 při aktivnějším používání vydrží jeden den, s minimální rezervou. Aktivnější používání v mém podání znamená hodinu sdílení internetu do notebooku, neustále aktivní Wi-Fi a mobilní data, chytré hodinky připojené přes Bluetooth a 2 až 3 hodiny aktivní obrazovky. Po dvanácti hodinách od vytažení telefonu ze zásuvky už HTC 10 volá po nabíječce. To je výsledek podobný tomu, co zvládne Huawei P9, ale citelně méně, než kolik vydrží Galaxy S7.

Situaci v případě HTC komplikuje fakt, že se telefon dobíjí prostřednictvím nového konektoru USB Type-C, takže se hůře hledá nabíječka mezi kolegy v práci.

 

Zvuk pro audiofily i bez zesilovače

Kvalita zvuku je zanedbávaná veličina a HTC si to uvědomuje už dlouho. Ostatně firma kdysi k telefonům přidávala in-ear sluchátka Beats, která přes zaslouženou špatnou pověst značky hrála přece jen lépe než tehdy přibalované obyčejné pecky. HTC posléze u modelů řady HTC One M nabídlo stereoreproduktory na čele telefonu pod označením Boomsound. Nový design si ale vyžádal jiné řešení.

Místo dvojice plnopásmových reproduktorů rozdělilo HTC reprodukci na vysoké a hluboké tóny. Vysoké má i při hlasité reprodukci na starost reproduktor ukrytý v telefonním sluchátku nad displejem, středy a basy se pak linou z reproduktoru na dolní hraně telefonu. Výsledek není zdaleka tak přesvědčivý, jak HTC tvrdí, ale na tom nezáleží; hlavní je sluchátkový výstup.

HTC 10 je první telefon se specifikací Hi-Res Audio, zvládá tedy přehrávat (a nahrávat) zvuk s bohatšími detaily. V Česku (ani v USA) bohužel v balení nejsou hi-res audio sluchátka, která HTC vyvinulo, ale díky kvalitnímu převodníku a zesilovači v telefonu si HTC 10 poradí i s velkými sluchátky pro domácí poslech.

Výborně vybavený telefon HTC 10

Při prvním použití telefonu se sluchátky nabídne průvodce nastavením zvuku, který má dvě podoby. Ve zjednodušené stačí odpovědět na několik otázek, v plné verzi pak HTC doslova vyladí zvukový výstup podle sluchu uživatele – k nastavení úpravy zvuku používá informace získané poslechem testovacích tónů.

Pokud použijete kvalitní sluchátka, je rozdíl v kvalitě reprodukce mezi HTC 10 a Galaxy S7 nebo Huawei P9 velmi výrazný. Přehrávaný zvuk má větší dynamiku, lepší prostorovost a více detailů. I se sluchátky Sennheiser Momentum je zbytečné používat ve spojení s HTC 10 externí sluchátkový zesilovač, přínos specializovaného přístroje je minimální. Pokud ale jde uživatelům u telefonu o kvalitu zvuku, mohou najít ještě jeden telefon s vynikajícím zvukem – přehlížené LG V10.

Fotoaparát, se kterým musíte umět

HTC do modelu 10 nasadilo zajímavou kombinaci snímačů. Hlavní je podobný tomu v iPhonu 6S nebo Galaxy S7, má rozlišení 12 Mpx s poměrem stran 4 : 3, optickou stabilizaci a velké snímací body, navíc nabízí laserové ostření. Přední snímač má také „ultrapixely“, rozlišení 5 Mpx a poprvé nabízí i pro selfie optickou stabilizaci obrazu.

HTC umí udělat skvělé fotky, ale abyste z něj dostali maximum, musíte použít manuální režim ovládání. Jako čistý automat totiž HTC 10 funguje méně spolehlivě než Galaxy S7. Za dobrých světelných podmínek je vše v pořádku, snímky vypadají pěkně, mají dostatek detailů. Bohužel je i u HTC 10 znatelný slabý šedý závoj, který lze odstranit softwarovou úpravou. V interiérech, za umělého osvětlení a v šeru jsou výsledky většinou nadstandardní, velký snímač je jednoznačnou výhodou, díky světelnější optice je ale Galaxy S7 ještě o kousek lepší. Hlavní zdroj nespolehlivosti tkví v ostření. HTC má v šeru problém s ostřením na krátkou vzdálenost – trvá dlouho a občas prostě nezaostří, ani když budete pomáhat ťuknutím prstem na místo, kam chcete zaostřit.

 

 

Výstupy z HTC mají věrnější barvy než u nejbližší konkurence, telefon v automatickém režimu dobře nastavuje bílý bod a zpracování snímků není tak agresivní jako u Samsungu nebo Applu, což ale zároveň znamená, že fotografie z HTC 10 nejsou vždy tak výrazné jako u konkurentů. HTC, které má krásně vyladěný rychlý systém, ale také ztrácí v rychlosti pořizování snímků. U HDR trvá zpracování snímku několik sekund, za stejnou dobu udělá Galaxy S7 HDR obrázky dva.

HTC má ale navrch v předním fotoaparátu. Optická stabilizace znamená lepší fotky v horších světelných podmínkách i při natáčení videa, což se může hodit uživatelům Facebooku Live nebo Periscopu. Nezanedbatelné plus spočívá také v možnosti nahrávat video se zvukem ve 24bitové kvalitě, což je ideální pro nahrávky koncertů nebo školních besídek.

Snímky v plném rozlišení jsou k dispozici v albu Google Photos.

Vyladěný software trochu plýtvá místem

Mezi nejsilnější stránky HTC patří dlouhodobě citlivé zacházení s Androidem. Uživatelské prostředí HTC Sense sice mění vzhled systému i obrazovku nastavení, ale je svižné. HTC u modelu HTC 10 také vyčistilo software – odstranilo duplicitní aplikace, takže na fotografie jsou v telefonu pouze Fotky Google, webový prohlížeč je pouze Chrome a na práci s kancelářskými dokumenty je v telefonu Disk Google. Navíc HTC přidalo Instagram a Facebook.

Největší změnou je ale přítomnost témat s něčím, čemu HTC říká Freestyle. Tato témata umožňují nejen umístit ikony aplikací kamkoliv, ale také nabízejí možnost používat místo ikon různé části obrázků na ploše. Vyzkoušel jsem to s motivem inspirovaným Disneyho postavičkami, ale rychle jsem se vrátil k nudnému základnímu vzhledu, který je mnohem přehlednější.

Základné podoba HTC Sense funguje dobře, mám jen výhradu k počtu ikon, které se vejdou na obrazovku. V základním nastavení s miniaplikací hodin a vyhledávací řádkou Google se na plochu vejde pouze osm ikon + aplikace v docku. I když miniaplikace odstraníte, vejde se nad dock pouze 16 ikon v mřížce 4 × 4. Na druhou stranu není nic snazšího, než změnit výchozí launcher a nastavit si třeba mřížku 5 × 5.

Vlastně ještě jedna výtka k jinak velice povedené variaci na Android 6.0 by se našla – výchozí klávesnice. HTC kdo ví proč používá TouchPal, která je mnohem horší než Swiftkey nebo Swipe. Vlastně mi během používání připadala horší i než základní klávesnice od Googlu. Nabízela horší predikce a má menší možnosti nastavení. I v tomto případě je ale snadné přejít na kvalitnější konkurenci.

HTC 10
Jeden z nejlepších telefonů na trhu

Displej: 5,2" Super LCD 5, 2560 × 1440 bodů
Procesor: Snapdragon 820
Paměť: 4 GB RAM, 32 GB úložiště + microSD
OS: Android 6.0.1
Sítě: GSM, 3G, LTE (800/900/1800/2100/2600 MHz)
Fotoaparát: 12,3 Mpx, přední 5 Mpx
Kapacita akumulátoru: 3000 mAh
Rozměry: 145,9 x 71,9 x 9 mm
Hmotnost: 161 g
Cena: 21 190 Kč

Verdikt

HTC 10 je pro HTC klíčový produkt, povedený produkt, ale zároveň produkt, který konkurenci překonává pouze v jedné oblasti a tou je kvalita zvukového výstupu. Ve spojení s cenou, která je vyšší než u Galaxy S7 a stejná jako u základní verze iPhonu 6s, to bude mít HTC těžké. Možná trochu nezaslouženě, ale taková je realita.

TEST: HTC 10 má jednoduché jméno a skvělou výbavu, nezanedbal ani kvalitu zvuku