Koncem roku 2008 musela nepořádek v odboru, který měl pomáhat českým exportérům, řešit i náměstkyně ministra zahraničí Helena Bambasová. Měsíc před koncem roku hrozilo, že ministerstvo, jejž tehdy řídil Karel Schwarzenberg, bude muset vracet desítky milionů na pořádání proexportních seminářů, které si vylobboval v Poslanecké sněmovně. K řadě projektů chyběly doklady, část peněz navíc zůstávala neutracena.

Peníze se nakonec do konce roku podařilo vyúčtovat a utratit. Jenže po několika měsících si podklady vyžádala Generální inspekce ministra zahraničí.

A výsledkem byla řada trestních oznámení. Jedno z nich dopadlo i na tehdejšího prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela, kterého policie následně obvinila z podvodu. Jménem komory si prý vyúčtoval 480 tisíc korun za semináře, které se vůbec neuskutečnily. Prezenční listiny, které komora jako doklad zasílala ministerstvu, byly falešné. Když policie oslovila lidi, kteří na nich byli podepsáni, zjistila, že to byly překopírované prezenční listiny z úplně jiných seminářů.

Loni v září Městský soud v Praze potvrdil Kuželovi roční podmínku za podvod. A přikázal také, aby uhradil způsobenou škodu 480 tisíc. Verdikt už ale neplatí: Koncem března jej po dovolání Kužela zrušil Nejvyšší soud. A případem se tak musel ve středu znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.

Nemohl je podvést

"Nejvyšší soud dovodil, že se pan Kužel nemohl dopustit podvodu vůči ministerstvu, protože to ministerstvo muselo vědět," konstatoval soudce Vladimír Hermann, který případ začal znovu projednávat.

"Někdo z ministerstva se musel s komorou dohodnout, jak odčerpat finanční prostředky, aby je nemuseli vracet. A zdejší soud by měl vypátrat, kdo to byl," shrnul Hermann verdikt Nejvyššího soudu. Ten by se měl podle pokynů Nejvyššího soudu také zabývat otázkou, zda nešlo "pouze" o pomoc k úvěrovému podvodu, protože šlo o dotace ze státního rozpočtu.

Soud tak musel začít rekonstruovat, co se na ministerstvu kolem uvedené smlouvy dělo. A předvolal si několik úředníků, kteří měli semináře na starosti. Jenže ani jeden z nich se nechtěl k autorství dohody s Hospodářskou komorou přiznat.

Podle dvou z nich byl autorem nápadu a organizátorem tehdejší vedoucí odboru dvoustranných ekonomických vztahů Aleš Černík, ten to ale popřel. "Za mě nic takového nebylo," uvedl Černík, kterého kvůli nepořádkům v jeho odboru nadřízení propustili před koncem roku 2008. "Ten projekt vyrobil Černík, zmiňoval to i na poradách," oponoval Černíkův tehdejší podřízený Václav Matoušek.

Pokud by soud zjistil, kdo byl Kuželovým spolupachatelem, mohla by policie případ znovu otevřít. Jenže je dost nepravděpodobné, že by jej obvinila. Vzhledem k tomu, že od dané události uběhlo již osm let, by nejspíš musela konstatovat, že případ je již promlčen.

Já nic neřídil

Soudce Hermann nakonec případ odročil, protože chce vyslechnout několik svědků - především tehdejšího generálního sekretáře a posléze velvyslance v Thajsku Milana Sedláčka, který Černíka odvolával z funkce. A svědčit by měl i Černíkův nástupce Karel Charanza.

Sám Kužel od počátku svoji vinu odmítá. Podle svých slov plnil v komoře víceméně jen reprezentativní funkci. "Prezident neřídí úřad. Já tam neřídil ani účtárnu, nic. Takže nechápu, když proti mně není jediný důkaz, jak mohu být vinen," uvedl loni po pravomocném verdiktu s tím, že se rozhodnutím soudu cítí "velmi dotčen". A to, že podepsal uvedené faktury a smlouvy o seminářích, označil jen za formalitu.

Za to, že v síti uvízl Kužel jako jediný, mohlo to, že jak na ministerstvu, tak i na komoře se ztratily takřka veškeré podklady. Zda za jeho panování pouze vládl v komoře nepořádek, nebo je někdo záměrně zničil, není jasné. Nejenže se nepodařilo zjistit, který útvar měl zmíněné semináře na starosti, ale v komoře chyběly i originály dokumentů. Včetně takzvaných košilek – tedy desek, na které se zaznamenávalo, kdo měl spis v ruce a rozhodoval. A to samé platilo i v případě ministerstva.

Deset dalších soudů

Sám soudce Hermann potvrdil, že toto není zdaleka jediný případ, kdy se podivně užitými dotacemi na ministerstvu v roce 2008 musí zabývat soud. "Chodí mi sem svědci z ministerstva zahraničí, kteří uvedli, že těch případů, kvůli kterým musí chodit svědčit k soudu, je zhruba deset," uvedl Hermann.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Mezi stíhanými jsou i zmínění generální sekretář Sedláček či Václav Matoušek. Žalobci jim kladou za vinu, že vyplatili 1,5 milionu korun za vyhledávání investičních příležitostí v Číně a Hongkongu. I tyto akce se podle obžaloby neuskutečnily. Případ si soudy pinkají už čtyři roky. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Věra Bártová oba dva již čtyřikrát osvobodila, naposledy počátkem letošního května. Její verdikt ale po odvolání státního zástupce třikrát zrušil Městský soud v Praze.

"Černík napsal křivé udání. Přitom ten náš případ byl vyhodnocen vládou jako příkladný, vzorový projekt. A tehdejší předseda vlády na základě toho navrhl, aby se na to uvolnily další peníze," říká Matoušek, který na ministerstvu nadále pracuje.