Spor mezi ministerstvy práce a pro místní rozvoj o peníze posunul přípravu nového zákona o sociálním bydlení. Zákon, který by měl konečně stanovit, co to vlastně je, kdo ho má dostat, jak má vypadat, a vůbec přinést rozumnou míru regulace na tento trh, měl původně platit od příštího roku. Nyní se platnost posunula na rok 2018. Alespoň podle současných odhadů.

Ve skutečnosti ale o takový zákon nikdo nestojí. Kvůli systému dávek na bydlení platí chudí za jeden pokoj pro čtyřčlennou rodinu stále ještě víc, než by platili v normálním bytě v širším centru Prahy. Do byznysu s chudobou nově naskočili i majitelé bytů, kteří opět díky dávkovému systému dokážou ze svých nemovitostí udělat jednu z nejvýnosnějších investic na trhu. Platí to zejména pro Severočeský kraj, kde se díky nízkým cenám nemovitostí a pronájmu "na dávky" pohybuje návratnost kolem dvou až tří let. Přitom ve stejné lokalitě při normálním pronájmu patří návratnost vložených peněz do koupi bytu naopak k nejdelším v Česku. Prostě chudí se vyplatí. Někomu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru