Londýn je metropole neustále překypující životem − bez ohledu na současné společenské či politické události či denní dobu. V těchto dnech je ovšem téměř nemožné vyhnout se pojmu s krátkým, avšak nanejvýš důležitým významem, který život v ní činí ještě vzrušenějším: brexit.

Již dnes občané Velké Británie hlasují o své další příslušnosti k Evropské unii. A brexit, jak se přezdívá možnému vystoupení z unie, jako by za dobu kampaně zhmotněl. Denně jej potkáváme na úzkých londýnských ulicích. Sedí s námi v barech, neustále se vkrádá do oduševnělých diskusí nad zlatavým mokem bez pěny.

Vynucuje si pozornost snad všech generací. Vznáší se nad ním zvláštní, téměř svůdná aura. Aura neznáma.

Neznámo v sobě bezesporu skrývá alespoň špetku romantiky a vzrušení. Touhu vyzkoušet něco neprobádaného a doufat ve zlepšení současného stavu. Následovat emoce se může zdát jednodušší než naslouchat racionálnímu úsudku, zejména v tak komplikované otázce, jako je vztah k Evropské unii. Koneckonců oba tábory se na voliče mnohdy snaží působit skrze emoce.

Významný zastánce brexitu, ministr spravedlnosti Michael Gove, se kupříkladu nedávno nechal slyšet, že má "plné zuby" expertů, kteří tvrdí, že po vystoupení z EU by země mohla ekonomicky utrpět.

Jeho stranický kolega a šéf kampaně za setrvání v EU, premiér David Cameron, naproti tomu varoval před rizikem vojenského konfliktu na kontinentu, jestliže se Británie rozhodne vystoupit.

Obě strany samozřejmě později vyjádření mírní.

Tábor brexitu připouští, že ti experti, kterých mají "plné zuby", mohou mít pravdu. V krátkodobém horizontu by vystoupení ekonomický dopad mělo, jde prý jen o to, jak velký. Cameron zase uznává, že třetí světová válka, kterou mu do úst promptně vkládala některá britská média, je kvůli brexitu velmi nepravděpodobná. Na tom ovšem nezáleží. Jak už to tak s emočně vypjatými výroky bývá, zaryjí se do obecného povědomí, ačkoliv nemusí být pravdivé. Romantické, až patetické sentimenty si žijí svým životem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.