Nemocnice jsou vybavené moderními přístroji i softwarovými systémy na podporu provozu, postupuje digitalizace zdravotních a lékařských záznamů a vzniká Národní zdravotnický informační systém. Za světem však zaostáváme především v oblasti podpory rozhodování - odborného lékařského i manažerského - na základě analýzy dat.

Dobrou zprávou je, že přes tři čtvrtiny nemocnic plánují v roce 2016 významně do IT technologií investovat. V posledních pěti letech je patrný značný pokrok ve využití moderních technologií ve zdravotnických zařízeních a celkově lze říci, že z hlediska IT je české zdravotnictví na relativně vysoké úrovni. Postupně se však prohlubují rozdíly mezi jednotlivými nemocnicemi. Velké (fakultní) nemocnice využívají řadu moderních technologií, ale v současné době řeší zejména problémy vyplývající ze značné heterogennosti svého IT s řadou různých více či méně provázaných systémů a stovkami aplikací. Střední a malé nemocnice jsou významně omezené dostupnými finančními prostředky, které mohou do rozvoje svého IT investovat. Samostatnou kapitolou jsou soukromé nemocnice, jimž je využívání IT technologií velmi blízké jako cesta ke zvyšování efektivity a snižování nákladů.

 

Kam se ubírá informatika ve zdravotnictví

Z posledního průzkumu Barometr českého zdravotnictví (Healthcare Institute) vyplývá, že 77 procent ředitelů nemocnic plánuje v roce 2016 významnější investice do IT technologií a infrastruktury. Mezi tři hlavní priority patří komplexní řešení informační bezpečnosti nemocnic včetně bezpečnosti pacientských dat, integrace systémů a aplikací buď jejich konsolidací, nebo pomocí moderních integračních platforem a přechod na "bezpapírový" provoz s využitím moderních technologií pro řízení workflow, procesní řízení či správu dokumentů.

"V západní Evropě nebo USA je běžné, že nemocnice investují cca 1,5 procenta obratu do IT, v ČR tomu ale zdaleka tak není," říká Martin Zubek, obchodní manažer ve společnosti InterSystems, která dodává mimo jiné systém HealthShare pro výměnu zdravotnických informací. "Domníváme se, že by nemocnice měly více investovat do konsolidace a zpřístupnění dat. To předpokládá integraci aplikací na úrovni zdravotnického zařízení a další využití těchto dat pro rozhodování lékařů o péči i pro celkové řízení organizace."

 

Budoucností jsou virtuální asistenti

Zatímco zabezpečení IT prostředí, digitalizace toku dokumentů a konsolidace a integrace aplikací jsou nejvyššími prioritami, které reagují na aktuální situaci, v delším horizontu by se mělo zdravotnictví zaměřit především na nové způsoby pořizování, automatizovaného zpracování a analýzy dat. Jedním z nich jsou systémy schopné zaznamenávat mluvené slovo, převádět jej do textového ekvivalentu, výsledný text sémanticky analyzovat a na základě analýzy navrhnout optimální postup léčby pacienta či prognózu vývoje jeho stavu. Vize virtuálního asistenta schopného v reálném čase vyhodnocovat diktované informace v kontextu historických dat je možná hudbou budoucnosti, ale zdravotnická zařízení mají značné rezervy i ve využití dnes běžně dostupných technologií pro analýzu dat, která již mají k dispozici. Dalším problémem je nekompatibilita a uzavřenost systémů.

"Co se analýzy dat týče, výjimku z pravidla tvoří fakultní nemocnice, popřípadě významná specializovaná pracoviště, jež tyto IT nástroje využívají primárně ve svých výzkumných aktivitách, a to i ve spolupráci se zahraničními subjekty. Efektivní využívání těchto nástrojů však předpokládá sdílení dat mezi zdravotnickými zařízeními, které je dnes velmi omezené," říká Petr Moravec, ředitel společnosti OR-NEXT, která se specializuje na zavádění informačního systému QI ve zdravotnických zařízeních.

Jak dodává Martin Zubek, v současné době v českém zdravotnictví - na rozdíl od podnikové sféry - neprobíhá žádný projekt využití tzv. velkých dat, které spočívá ve sběru extrémního množství údajů za velmi krátkou dobu a jejich následné okamžité analýze. Změnu by mohlo přinést zprovoznění NZIS - Národního zdravotnického informačního systému - do takové podoby, aby shromažďoval a analyzoval velmi podrobné informace o pacientech.