Veřejní investoři vypsali od ledna do konce května výběrová řízení na 1462 stavebních zakázek za 51,4 miliardy korun. Jejich počet meziročně vzrostl o 26,1 procenta, objem se zvýšil o 17,3 procenta. Konkrétním firmám však tito investoři zadali zakázky v hodnotě, která byla meziročně o 37 procent nižší. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

"Stále se setkáváme s velkým objemem zakázek v oblasti inženýrských staveb. Na rozdíl od Slovenska ale vnímáme nízkou podporu projektů v sektoru pozemní výstavby, jako je například sociální bydlení nebo výstavba nájemních bytů," uvedl ředitel developerské společnosti O.M.C. Invest Mário Červenka.

V květnu vypsali veřejní investoři 314 výběrových řízení na stavební práce za 10,4 miliardy korun. Jejich hodnota se meziročně zvýšila o 8,4 procenta. "Největší výběrové řízení tohoto měsíce v hodnotě 893 milionů korun vypsal státní podnik Diamo na rekonstrukci neutralizační a dekontaminační stanice," doplnil ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení je sice stále nízká, oproti předchozím měsícům se však mírně zvýšila. Konkrétním firmám do konce května zadali 1443 zakázek za 26,3 miliardy korun. Jejich počet meziročně klesl o 29 procent, hodnota se snížila o 37,2 procenta. Na konci dubna byla v porovnání se stejným obdobím loňského roku nižší téměř o polovinu.

Podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha bylo největším zadavatelem zakázek z vládního sektoru Ředitelství silnic a dálnic (6,5 miliardy korun), následují Správa železniční dopravní cesty (4,23 mld. korun) a ministerstvo financí (485 milionů korun). Z komunálního sektoru zadal největší objem zakázek Kraj Vysočina (1,47 mld. korun).