Finančním trhům dominuje v těchto dnech brexit. Věnovat se mu naplno i v tomto zamyšlení by mohlo být "nošením dříví do lesa". Anebo, jak říkají Angličané, "vožením uhlí do Newcastlu". Existují však témata související, mezi která patří vnější rovnováha středoevropských ekonomik a zranitelnost jejich měn.

Podíváme-li se na regionální měny, všechny nacházejí oporu ve vývoji platební bilance. Běžný účet je už nějakou dobu plusový v případě české koruny a výrazně plusový v případě maďarského forintu, letos si dobře vede také polský běžný účet. Uvedené měny tak mají na to, aby relativně zdárně přečkaly otřesy na globálních finančních trzích. Tím se dostáváme k brexitu: výsledek britského referenda regionální měny sice poslal na slabší úrovně, vývoj ale není nijak dramatický. A to jak ve smyslu absolutního pohybu kurzů, tak v kontextu vývoje za uplynulý rok a půl. Sentiment na trzích vládních dluhopisů, který taktéž indikuje vnímání rizika, se začal zlepšovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru