Po britském referendu se nabízí otázka, jak špatnou zprávou je brexit pro zbytek Evropy. Ačkoli dvě největší země evropské periferie, Itálie a Španělsko, nejsou na britskou ekonomiku přímo příliš navázané, mohla by být právě evropská periferie zasažena zhoršením sentimentu na finančních trzích. Soudě podle reakce finančních trhů se ale návratu krize zatím obávat nemusíme.

Na jednu stranu sice britský index FTSE100 během předminulého pátku a minulého pondělí klesl méně než italský a španělský (či dokonce německý) index. Nicméně FTSE250, který je více orientován na britskou ekonomiku než FTSE100, se propadl podobně hluboko jako italský a španělský index. Skutečnost, že se burzovní indexy v kontinentální Evropě propadly srovnatelně, či dokonce více než v Británii, i tak jasně naznačuje, že se trhy obávají ekonomických a politických důsledků brexitu pro Evropu a zvláště pak pro její periferii.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru