Programu, který chrání váš počítač − předpokládám, že tam nějaký máte, jestli ne, okamžitě ho pořiďte! − se většinou říká antivirus. Je to název stejně zastaralý jako sám termín "počítač". Většina lidí nepoužívá počítače k čemukoliv matematickému a většinu hrozeb digitálního světa nepředstavují viry. Správnější termín je "bezpečnostní software" nebo "antimalware".

Tomu, co škodí, se souhrnně říká malware. Je ho plný internet. Na rozdíl od archaických virů se většinou lavinovitě nemnoží, protože to je zaručený způsob, jak na sebe upozornit. Malware se naopak snaží fungovat nenápadně. Jako tajná zbraň, kterou také je. Zbraň, která vás chce obrat o peníze, o identitu, o důvěrné informace. Sotva se ho kdy podaří vymýtit. Je součástí a vlastností našeho digitálního prostředí. Byznys s bezpečnostním softwarem má proto zaručenou budoucnost − za předpokladu, že dokáže se škůdci držet krok. Což se některým dodavatelům povede a jiným ne.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru