Speciální odměnu za to, že zaměstnanec chodí celý měsíc poctivě do práce a nevyužívá možnost jít v pracovní době k lékaři nebo tam doprovodit své dítě, poskytuje celá řada tuzemských firem. Moc se o tom ale nehovoří. Co vlastně je benefit za neabsenci a zda je legální, se HN ptaly specialistky na personální právo, právničky Nataši Randlové.

HN: Co vlastně přesně je benefit za neabsenci?

Zákoník práce a nařízení vlády zaměstnancům přiznávají právo na překážky v práci. Ty jsou poměrně rozsáhlé, mohou být spojené například s nemocí nebo s těhotenstvím a mateřstvím, s výkonem občanské povinnosti, s návštěvou lékaře nebo doprovodem například dítěte k lékaři. Právě časté návštěvy lékaře zaměstnavatelé vnímají jako největší problém. Nemají totiž moc možností, jak tyto časté absence jakkoliv ovlivnit.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru