Na zahájení olympijských her v Riu de Janeiru byly kromě alegorických vozů a tance k vidění také stovky telefonů Samsung Galaxy S7. Nebyla to náhoda, sponzoři olympijských her, jako je Samsung, Panasonic nebo Omega či Microsoft, chtějí být vidět. Samsung proto rozdal 12 500 telefonů všem účastníkům her. Mnohem více technologií je však potřeba k tomu, aby se samotné hry mohly vůbec konat, aby se obraz a zvuk dostaly k divákům, i k tomu, aby sportovci mohli podávat špičkové výkony. Technologické zázemí her, o které se stará 4500 lidí na místě a dalších 500 pomáhá na dálku z Londýna, však zabírá méně prostoru než dříve. V Londýně 2012 potřebovala společnost Atos SE tisícovku serverů, v Riu stačí čtvrtina, většina výpočetního výkonu se přestěhovala do cloudu.

Největším zaklínadlem letošních olympijských her je tak internet a s ním spojené služby. Ty jsou zásadní pro to, aby si olympiádu užili návštěvníci přímo na místě i miliardy televizních diváků. Vedle technického zázemí pro televizní štáby a sítě pro novináře, porotce a samotné sportovce s kompletním výsledkovým servisem v reálném čase vznikla na sportovištích i v celé aglomeraci Ria de Janeira robustní wi-fi síť, kterou tvoří více než pět tisíc přístupových bodů Cisco. Připojení ve městě zajišťuje také síť komerčních hotspotů iPass. Ty mají 1500 přípojných míst a nabízí dva druhy připojení − neomezené za 10 dolarů, nebo bezplatné ve spolupráci se službou Uber.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru