Poslanci ze čtyř koaličních a opozičních stran vyslyšeli volání České advokátní komory a přišli s novelou, která zpřísní vstup do největší právnické profese. Důvodem jsou neúspěchy koncipientů během advokátních zkoušek. Čtvrtina jich vyletí a to se zdá komoře jako příliš vysoké procento. Původce problému vidí v personální "chamtivosti" advokátů, kteří si berou pod svá křídla až příliš mnoho koncipientů a nestíhají se jim věnovat. Do budoucna by tak mohl advokát využívat maximálně tři koncipienty. Aby se mohl stát jejich školitelem, musel by mít navíc alespoň tříletou praxi.

Strach z konkurence

Vláda se změnou zákona souhlasí, stejně tak Česká advokátní komora. Někteří advokáti se ale vůči ní ohrazují. "Ekonomové tomu říkají posílení překážek vstupu do odvětví, nic jiného to není. Stávající advokátní cech má strach z konkurence," komentoval na sociálních sítích plánované změny pražský advokát Richard Hořejší. Není totiž podle něj prokázané, že "oněch 25 procent neúspěšných kandidátů na advokátní zkoušky pochází ze 'stáje' advokátů, kteří zaměstnávají tři a více koncipientů".

Komora oponuje, že jí jde výhradně o zvýšení kvality přípravy koncipientů. "Za to komora odpovídá," řekla mluvčí stavu Iva Chaloupková s tím, že by se ke klientovi měl dostal jen kvalitní právník. Koncipient není jen levná pracovní síla, ale hlavně budoucí samostatný advokát, s odpovědností za svou práci.

Kvůli novele by se měly změnit i zkoušky samotné. Přibýt by měla část věnující se teorii. Kritici ale oponují, že se naopak u zkoušek zapomíná na praktické argumentační dovednosti. Inu, dva právníci, tři názory.

 

Více o tématu v zářijovém vydání měsíčníku Právní rádce, které vychází 9. září.

Související