Zdál se to být docela dobrý nápad, když vznikl zákon, podle kterého se všechna auta, u nichž nebyl jasný vlastník, považují za neexistující. Mělo se to stát do poloviny loňského roku. Cíl byl jasný: pročistit rejstřík aut a konečně vyřadit ta, k nimž se nikdo nehlásí.

A mimo jiné donutit majitele aut, která předchozí vlastník odhlásil, ale ten nový je na sebe nepřihlásil, aby si dali papíry do pořádku. Stejně jako u mnoha jiných "dobrých nápadů" se ale ukázalo, že i tento má své pořádné chyby.

Oproti původním předpokladům, že jde o pár desítek vozů, se ukázalo, že aut v takzvaném polopřevodu je zhruba 700 tisíc.

Druhým překvapením bylo, že nejde jen o problém autobazarů, které vcelku logicky polopřevody preferovaly, protože v jejich případě skutečně neexistuje důvod, proč by na sebe měly přepisovat auto. Ale že se týká také těch, kteří si auta kupují na úvěr a nekontrolují, na koho je auto napsáno − jestli na ně, nebo na prodejce.

A konečně vznikl problém s povinným pojištěním. Ve chvíli, kdy kvůli právní ochraně není možné propojit databáze registru vozidel a povinného ručení a v tomto "právním vakuu" přijde bouračka, není jasné, kdo by měl škodu zaplatit. Protože když je dnes auto v polopřevodu, právně neexistuje.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru