Těžko za rekordním doplatkem pro Apple nevidět politiku. O nízkých, až nulových korporátních daních pro nadnárodní firmy se v Evropské unii mluví už dekády. Pro jedny je daňová konkurence správným impulzem pro soutěžení mezi jednotlivými evropskými zeměmi, aby si stále udržely investiční zajímavost. Pro druhé je to dumping, který svým daňovým podbízením ohrožuje sociální smír poctivějších zemí s vyššími sazbami.

Evropská komise v tomto sporu hraje už dlouho nezanedbatelnou roli. Moc ráda by získala větší pravomoce v této oblasti, ale až dosud to vypadalo, že maximum možného jsou společná pravidla pro výpočet daňového základu firem. Přeloženo do češtiny − pokud se budou všude počítat daně stejně, podvody budou těžší. Ale návrhy na přerozdělování daní nadnárodních společností podle nejrůznějších kritérií byly bez šance.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Apple má Irsku doplatit na daních rekordních 13 miliard eur.
  • Z Evropské komise se tak fakticky stává nadnárodní unijní berňák, který rozhoduje o rozmezí korporátní daňové sazby.
  • Ať je transparence daní v EU maximální, ale neničme daňovou suverenitu států.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.