Málokdo má možnost pohybovat se v bezprostřední blízkosti poslanců a poznávat všechna zákoutí parlamentu. Právě teď mají takovou příležitost studenti politologie, ekonomie, práva, sociologie i některých dalších oborů, kteří mohou pracovat několik měsíců pro poslance. Sněmovna jim už potřetí dává takovou nabídku, studenti se ale musí přihlásit do 7. října a projít konkurzem.

"Cílem programu je poskytnout studentům možnost skloubit teoretické vědomosti získané studiem s praktickými zkušenostmi na základě přímé spolupráce se členy Poslanecké sněmovny," sdělil Roman Žamboch z Poslanecké sněmovny.

Studenti získají možnost seznámit se s prací zákonodárců na zasedáních či jednáních výborů a mohou se podílet na přípravě materiálů pro poslance.

"Pro studenty to může být nejlepší možná zkušenost, osobně nelituji času ani námahy. Díky získaným zkušenostem i kontaktům nás to může posunout dál. Mě tato práce velmi bavila," říká Barbora Urbanová, jedna ze studentek, která skončila stáž letos v létě.

Urbanová pracovala několik měsíců na stáži u předsedy zdravotnického výboru Rostislava Vyzuly (ANO) a podle svých slov bylo na ní, zda se bude více věnovat přípravě materiálů pro jednání ve sněmovně, nebo bude třeba monitorovat média či dělat jiné věci.

"Poslanci si stážisty většinou vybírají dle oboru studia, hodně oblíbení jsou proto právníci. U mě asi zafungovalo studium na vysoké škole ekonomické. Hodně záleží i na iniciativě samotných studentů, pomáhala jsem panu profesorovi s Facebookem i s komunikací se spolkem Mladých lékařů," přibližuje svou práci studentka, která byla ve sněmovně také v době, kdy poslanci žili mimo jiné dramatickým neschválením protikuřáckého zákona. "Byla to pro mě velká zkušenost, mohla jsem sledovat, jak se něco dlouhodobě připravovalo a pak se to najednou zvrtlo," podotkla.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vybraní stážisté pracují pro poslance bez nároku na odměnu, stáž je osmiměsíční a ta nastávající bude probíhat od začátku letošního listopadu do konce června příštího roku. Kolik studentů sněmovna vezme, bude záležet na jejich schopnostech při konkurzu i zájmu samotných poslanců. V podmínkách pro zájemce je ale dobrá znalost anglického, francouzského nebo německého jazyka i zájem o politické a veřejné dění.

"Pro poslance je sice práce se stážisty práce navíc, protože je třeba se jim věnovat, ale určitě to má smysl, mnozí jsou šikovní a dokážou pomáhat. Já si myslím, že by do takového projektu mohli být zapojeni i středoškoláci," míní poslanec Vyzula.

Kromě těchto osmiměsíčních stáží existují ještě několikadenní stáže, které vznikly ve spolupráci ústavně právního výboru s Katedrou ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. "Výběr studentů provádí brněnská katedra na základě životopisů, studijních výsledků a dalších kritérií. Podle jejich informací je mezi studenty o stáže velký zájem," uvedl poslanec ČSSD Jaromír Tejc, který byl u začátků tohoto projektu.

Poslanecká sněmovna s velkými stážemi začala v roce 2014, tenkrát byla ale délka trvání o polovinu kratší než nynějších osm měsíců. O účast v programu tehdy usilovalo 141 studentů, z nichž bylo nakonec vybráno 37 stážistů. O pomoc studentů projevilo ale zájem pouze 32 z 200 poslanců.

Spíš než studenti jsou asistenty poslanců lobbisté, bývalí politici, mediální poradci a v některých případech i rodinní příslušníci. Etický kodex poslanců sice zaměstnávat člena rodiny jako asistenta zapovídá, příbuzný však může pracovat pro stranického kolegu.

Zatímco se tedy v České republice studenti ke stáži u poslanců až tak často nedostanou, v zahraničí jde o běžnou praxi. Například americký kongres nabízí studentům možnost asistovat senátorům a poslancům každoročně. Jde ovšem o prestižní záležitost, která může sloužit jako první krok k politické kariéře. Jako asistentka v Kongresu začínala i nynější prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, která během svého studia práv pracovala pro Sněmovnu reprezentantů na dokumentech v souvislosti s aférou Watergate.