V hospodaření, rozpočtu, veřejných zakázkách, střetu zájmů nebo průhlednosti rozhodování si podle hodnocení protikorupčního spolku Oživení vedl nejlépe v končícím volebním období Kraj Vysočina, za nímž skončily Liberecký a Jihočeský kraj. Na opačném konci žebříčku figuruje jako předposlední Středočeský kraj a jako poslední Královéhradecký kraj.

O výsledcích hodnocení deseti oblastí v pondělí informovali novináře zástupci spolku a nadace Open Society Fund Praha.

Hradecký kraj se s výsledky analýzy v některých bodech neztotožňuje, uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Ve srovnání s minulým hodnocením před čtyřmi lety, u něhož ale byla odlišná metodika, uhájily podle jeho autorů přední pozice Vysočina a Jihočeský kraj. "Naopak největší propad jsme zaznamenali u Královéhradeckého kraje, z pátého místa na místo poslední," uvedl předseda spolku Martin Kameník.

Podle mluvčí hradeckého hejtmanství byl kraj například kritizovaný za to, že nepublikuje od počátku volebního období důvodové zprávy k rozpočtům. "S tím ovšem nesouhlasíme. Máme povinnost zveřejňovat rozpočet, a ten je zveřejněn - od roku 2014 včetně důvodových zpráv. Z tohoto volebního období chybí zveřejněná zpráva pouze k rozpočtu 2013, a to z toho důvodu, že návrh rozpočtu schvalovalo ještě předchozí zastupitelstvo, které důvodové zprávy nezveřejňovalo," uvedla mluvčí.

Hejtmanství také odmítá závěr sdružení o tom, že má kraj největší náklady na fungování mezi ostatními kraji. "Toto tvrzení nepovažujeme za korektní a hodnotíme jej jako zavádějící. Snižování nákladů úřadu je pro zajištění levných služeb strategickým cílem. Po odečtení nákladů v souvislosti s pořizováním nového sídla pro kraj patří úřad k nejlevnějším," dodala mluvčí.

Nejlepších výsledků dosáhly kraje podle hodnocení v přístupu k informacím, veřejných zakázkách, dotacích a v územním plánování. Nejhůře dopadly v rozboru hospodaření s majetkem a smluv, střetu zájmů, mediální politiky a krajských firem a organizací. "Právě netransparentní řízení krajských firem je chronickým problémem většiny krajských vlád," řekl Kameník. Jeho kolega Karel Gargulák uvedl jako příklad chybějící pravidla pro nominace a odměňování zástupců regionů v orgánech těchto společností.

Ohledně smluv z hodnocení Oživení vyplývá, že ač kraje deklarují jejich zveřejňování, často nejsou přístupné všechny. Zástupci spolku poukazovali také na absenci nebo slabou kvalitu etických kodexů regionů, podobu krajských periodik, kterou považují za tristní a jež slouží hlavně k propagaci aktuálního politického vedení.

Letošní novinkou byly rozbory krajských rozpočtů a zadávání zakázek. Sdružení Kohovolit.eu navíc zkoumalo názory senátních kandidátů. V některých programových preferencích se podle jeho zástupců až překvapivě shodují. Téměř všichni souhlasí například se zachováním státní podpory pro žákovské slevy ve veřejné dopravě, většina kandidátů naopak nesouhlasí se zavedením kvót pro přijímání uprchlíků. Díky volební kalkulačce mohou lidé opět zjistit názorovou shodu se stranami kandidujícími do krajů a se senátními kandidáty.

Cílem rozborů není podle ředitele nadace Roberta Basche lidem radit, koho mají volit, ale přinést informace a popsat nabídku. Zdůraznil také, že voliči by neměli spoléhat jen na předvolební sliby, ale měli by zjišťovat, jak se politici skutečně chovají.