Tým profesora Tomáše Vampoly vytváří obrazně řečeno hudební nástroj − snaží se pro něj najít vhodný materiál a tvar, aby co nejlépe zněl a fungoval. Tím nástrojem jsou umělé hlasivky. Ty lidské, jež vykonají víc než milion kmitů za den a vzduch v nich má sílu hurikánu, se zatím nikomu plně nahradit nepodařilo. Vampola však společně se skupinou vědců napříč ústavy Akademie věd, ČVUT a Univerzity Karlovy našel způsob, jak vyvinout umělý orgán, který bude moct lidem postiženým rakovinou hrtanu navrátit po náročné operaci hlas.

Za své bádaní nyní získal společně s dalšími třemi laureáty Cenu předsedy Grantové agentury ČR. Ta se každoročně uděluje autorům nejlepších projektů základního výzkumu. Cena je spojena se stotisícovou podporou od agentury.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.