Současné prostředí se ve finančním světě vyznačuje dlouhodobě zápornými úrokovými sazbami, obrovskou emisní aktivitou centrálních bank a nulovou inflací. Jsme zkrátka svědky stavu, který byl i pro odborníky před několika lety nepředstavitelný.

Jedno vysvětlení nabízí pohled na demografickou křivku vyspělých států. Nízkou porodnost nejsme schopni zvrátit ani prodlužováním věku dožití, včetně prodloužení ekonomicky aktivního věku. To vede nejen ke změnám ve struktuře poptávky po zboží a službách, ale hlavně k celkovému poklesu poptávky. V dobách mírových, nekrizových a klidných může růst cen popohnat pouze zvýšený nákupní apetit lidí a firem. A protože zvýšit spotřebu nasyceného Evropana už příliš nelze, zbývá jedině zvyšování počtu nakupujících. To ale není vzhledem k životnímu stylu obyvatel pravděpodobné. Ani rozvíjející se ekonomiky situaci nespasí.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru