Petr Očko, předseda TA ČR

Otázka, na kterou hledají odpověď účastníci akcí, které v poslední době spolupořádá nebo přímo organizuje Technologická agentura ČR. A že jde o hledání nesmírně zajímavé a dobrodružné, potvrzují skvělé ohlasy, které TA ČR i já osobně dostáváme. Jsme totiž přesvědčeni, že je důležité rozumět změnám, které do našich životů přináší rozvoj nových technologií, postupná digitalizace a nové způsoby komunikace. A je podle nás neméně důležité umět rozlišovat ty, které mohou být jednotlivcům i celé společnosti prospěšné a které přinášejí skutečně hlubokou a pozitivní změnu, od těch, které jsou pouhými marketingovými nálepkami. Ať už je o výrobu – Smart Factory, bezpečnost a management domácností - Smart Home, energetiku - Smart Energy, Smart Grids nebo nové způsoby vzdělávání - Smart Learning, Smart Education. TA ČR je v těchto oblastech dlouhodobě aktivní a nabízí veřejnosti možnost dozvědět se o budoucích trendech něco víc.

Na nedávném Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně jsme na zmíněná témata diskutovali v rámci konference nazvané příznačně Smart Life. Již tradičně zde prezentujeme výsledky naší práce a zapojujeme se do celé řady odborných konferencí, seminářů a workshopů. Během konference zazněly příspěvky představující nové trendy v digitálních technologiích, které již ovlivňují nebo v blízké budoucnosti budou ovlivňovat naše životy. Slyšeli jsme varovnou předpověď týkající se české ekonomiky od Pavla Kysilky, zúčastnil se Tomáš Prouza, který hovořil na téma e-Government a koordinace „Iniciativ 4.0“, nebo Zuzana Nehajová, která přiblížila přípravu Slovenské republiky na éru Smart Life. Zcela neotřelý pohled nabídl Tomáš Studeník s tématem Smart Stupid, kde mimo jiné prezentoval, jak se některá výzkumná pracoviště dokážou učit a zlepšovat i ze slepých cest výzkumu.

Zájmem TA ČR je pořádat akce, na kterých se nastolují a definují nové trendy a témata, které ovlivňují naše životy. Jsem proto velmi rád, že se nám podařilo dát dohromady unikátní skladbu řečníků napříč všemi oblastmi Smart Life a že o konferenci projevil zájem velký počet hostů. A to není zdaleka vše. Již tento čtvrtek pořádáme v rámci Dne TA ČR druhou konferenci se stejným názvem. Skladba hostů bude neméně zajímavá. Jsem rád, že naše pozvání přijali mimo jiné Andrew W. Wyckoff, ředitel sekce výzkumu, technologií a inovací na OECD a Ralf B. Wehrspohn, ředitel Fraunhofer institutu IMWS v německém Halle. Dále vystoupí například Tomáš Sedláček z ČSOB či Vanda Wolfová z Google. Berte to prosím jako pozvánku a těším se na viděnou!

Petr Očko

předseda TA ČR

(CV Petra Očka)

 

 

Související