Novelu zákona o střetu zájmů, která má omezit podnikání členů vlády, znovu projednají poslanci. Horní komora drtivou většinou 61 z 69 přítomných senátorů předlohu vrátila.

Zatím tak stále není jasné, kdy začne úprava zákona označovaná jako "lex Babiš" platit. Senát prosazuje, aby to místo od ledna příštího roku bylo až od 1. září.

Senátoři návrhu vyčítali hlavně nepřipravenost. "Předloha není připravená, nepodpořím zákon, který není dotáhnutý," řekl senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Ministerstvo spravedlnosti stále nevypsalo tendr na provozovatele registru oznámení, do kterého mají nejen ústavní činitelé, ale třeba také radní a představitelé samospráv odevzdávat prohlášení o svém majetku.

A do 1. ledna příštího roku, kdy měl zákon původně vstoupit v platnost, se soutěž uzavřít nestihne.

Úprava se do sněmovny vrací v původním znění, pouze s navrhovaným odložením platnosti. "Zákon se netýká jen poslanců a senátorů, ale dopadá na celou řadu veřejných funkcionářů, kterým mandát končí v různých intervalech. Není jednotný termín, od kdy by všichni začínali znova," vysvětluje zářijový termín účinnosti zákona ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

"Navíc budou-li volby v řádném termínu, tak na nové poslance už se zákon v plném rozsahu vztáhne," dodal.

Novela má mimo jiné nově zakázat firmám člena vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Senátoři odmítli návrh šéfky senátorů ANO Zdeňky Hamousové, aby se toto ustanovení nevztahovalo na členy vlády, kteří firmy vlastnili před nástupem do funkce, tedy na šéfa ANO, vicepremiéra a majitele Agrofertu Andreje Babiše. Pro úpravu bylo sedm senátorů převážně z klubu ANO.

Nová pravidla rovněž zabrání budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk, což se také týká Babiše. Senátor Libor Michálek (za piráty) neúspěšně navrhoval, aby člen vlády nemohl vlastnictví médií převést do svěřeneckého fondu nebo na osoby blízké. Pro tuto úpravu bylo jen 12 senátorů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Poměrně poklidné projednávání zákona "narušil" svým příspěvkem pouze lidovecký senátor a budoucí hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Vrácení zákona do sněmovny sice podpořil, před tím ale ostře zkritizoval část zapovídající ministrům vlastnictví médií.

"Babiš to udělal rozumně. Nechtěl se nechat smést nespravedlivou mediální vichřicí, a tak si koupil vlastní média, aby přes ně mohl vysvětlovat své postoje a názory. Média dnes totiž píší účelově a poškozují lidi, kteří politiku chtějí dělat fakt poctivě."

 "Pan Babiš své noviny využil k předvolebnímu boji. A to je hlavní problém, ne to, že média vlastní. On tím naboural férovou politickou soutěž," prohlásila senátorka Eliška Wagnerová.

Sněmovna by se k předloze měla vrátit na jednání v druhém listopadovém týdnu. Původní novelu schválila více než ústavní většinou.

Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že normu pravděpodobně nebude vetovat, byť by zákony neměly být přijímány proti jednomu člověku.