Šéf Britské bankovní asociace (BBA) Anthony Browne uvedl, že velké banky se už připravují na přesun části svých operací mimo Británii. Brexit se sice ještě nespustil, ale velké finanční domy nemohou kalkulovat s nejistotou. Aby bylo jasno, o jak velký balík se hraje: banky přispívají asi 190 miliardami liber britské ekonomice a zaměstnávají 2,2 milionu osob. Britské finance se tak rozrostly mimo jiné i proto, že z londýnské City mohou poskytovat na evropském jednotném trhu služby podnikům od Calais po Košice.

V této chvíli se proto o slovo hlásí další kontinentální metropole, které by chtěly roli City ukradnout pro sebe. Nejčastěji se zmiňuje Paříž či Frankfurt, ale silnou bankovní tradici má třeba i Milán. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza doufá, že na úprku bank z ostrovů něco vydělá i Česko. Je nepravděpodobné, že se celé velké investiční banky přesunou do Prahy − centra konzervativního bankovnictví. Banky své jednotlivé divize spíše rozstrkají po celém kontinentě, a Česko by tak mohlo ukořistit nějaké části bank − ať už by šlo o cokoliv, vždy by to byly služby s vysokou přidanou hodnotou, což přesně Česko potřebuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Poté co se Britové rozhodli opustit Evropskou unii, rozjela se bitva o ostrovní finanční sektor.
  • Ten představuje 12 procent britské ekonomiky.
  • I Česko si z něj může kousek uzmout.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.