Donald Trump bude svěží vítr, tvrdí Petr Matějček, který se s nově zvoleným americkým prezidentem zná čtrnáct let. Přestože by jejich vztah neoznačil jako životní kamarádství, měl bezpočet příležitostí sledovat, jak se Trump chová k nejbližším, spolupracovníkům, k médiím.

Většina toho, co jsme o Trumpovi viděli v televizi nebo četli od politických komentátorů, je podle něj falešný obraz. Jaký je tedy Trump doopravdy? "Tvrdý byznysmen, ale vřelý a přátelský. On lidi doopravdy spojuje a má obrovské charisma," říká Matějček.

Jak jste se s Donaldem Trumpem seznámil?

Poprvé jsem ho viděl v roce 2002. Bylo to ve 27. patře Trump Tower, v jeho kanceláři, kde nás seznámila Silvia Lakatošová (Miss ČSFR 1993 − pozn. red.) a můj letitý životní kamarád Tibor Sikos. Silvia byla tehdy vítězkou Miss Slovakia Universe, což byla součást Miss Universe, kterou Trump vlastnil. Bylo to v podstatě nahodilé setkání. Oni říkali, jdeme za Trumpem, pojď s námi.

A tam jste se hned skamarádili?

Seznámil jsem se tam ještě s Paulou Shugartovou, která byla už v té době prezidentkou Miss Universe. Padli jsme si do oka, takže mě potom zvala na všechna světová i americká finále. Všechno jsem objel a zjistil, že je to neskutečně krásný byznys. A neskutečně vlivový. A tam jsem vždy potkal Trumpa. Třeba při té první příležitosti zavolal Donalda juniora. Já na něj začal mluvit anglicky. On mě přerušil a začal mluvit česky. Já říkám, jak to, že umíš česky? On: Proč bych nemluvil česky. Minimálně měsíc ročně jsem u babičky ve Zlíně, tak umím česky. Jedna ze základních Trumpových charakteristik je, že má dobře vychované děti.

Co jste vlastně v té době dělal?

Dá se říci, že jsem dával lidi dohromady. Já jsem před revolucí dělal v ekonomickém ústavu, pak jsem žil venku. Po revoluci jsem byl zástupcem velvyslance v Rakousku. Tam jsem vydržel do rozpadu státu. Odešel jsem do Creditanstalt ve Vídni. Protože se otevíraly ekonomiky a privatizovalo se, tak jsem měl speciální status, že mohu dělat vlastní projekty. Takže jsem v Čechách zakládal Českomoravskou stavební spořitelnu, od začátku jsem dělal byznys McDonald's, otevírali jsme první provozovnu ve Vodičkově ulici v Praze. Založil jsem první firmu na dovoz plynu s Gazpromem. To byla první firma Gazpromu za hranicemi. Dělal jsem to z pozice člověka, který má vztahy. Svým způsobem byl tohle i můj příběh s Trumpem.

S Trumpem nejsme kamarádi ani těsní známí. Vídáme se, známe se, ale nepatřím do žádného týmu. Píšu mu v režimu nějakých čtrnácti dní až tří týdnů své reakce.

Jak se váš vztah dál rozvíjel?

S Trumpem jsme se různě setkávali, každý rok jsme se někde viděli. Já jsem potom vztah posílil, protože jsem přivedl dvě firmy, které se staly sponzory Miss Universe. Když se rozhodl, že bude kandidovat na prezidenta, tak jsem za nimi byl v New Yorku. To byl asi březen loňského roku. Zavolal jsem Rona Liebermana, to je první vice­prezident Trump Organization. Sešli jsme se a já říkám: To je nějaký nesmysl. Potom mě pozval v červnu do Trump Tower. To byl cirkus, spousta lidí (Trump ofi­ciálně oznamoval kandidaturu na prezidenta − pozn. red.). A Trump tam říká: Ted Cruz, protikandidát, nemá hodnotu ani jako můj obchod Gucci tady v přízemí. Pak mluvil o zdi mezi USA a Mexikem a já si říkal, že je to strašné. A ptal jsem se Rona, proč se k tomu snižuje? On na to, to je jiný svět, musíš prostě zaujmout. Musíš jít natvrdo, jinak tě to semele.

To se Trumpovi evidentně povedlo.

Ano. Já jsem začal dění kolem voleb denně sledovat, hlavně přes Rona. A oni mi jednou napsali, že by chtěli ode mne poznámky k mezinárodní politice.

Takže jste se stal poradcem?

To je silné slovo. S Trumpem nejsme kamarádi ani těsní známí. Vídáme se, známe se, ale nepatřím do žádného týmu. Píšu v režimu nějakých čtrnácti dní až tří týdnů své reakce. Hlavně se zaměřením na střední Evropu a Rusko. Dělal jsem totiž šest let v administraci prezidenta Putina. Od roku 2002 do roku 2008. Putin vytvořil takový think-tank pro energetiku, kde byly největší světové energetické firmy.

Z jaké pozice jste tam byl vy?

Protože si mě vybrali. Mám kamaráda, Sergeje Jastrzembského, který dělal poradce Jelcinovi. Když se Putin stal prezidentem, vzal si Sergeje k sobě. Putin vytvořil skupinu, která se jmenovala Global Energy. Seděli v ní zástupci firem jako E.ON, Ruhrgas, Enel, Chevron, Texaco nebo Shell. Z ruské strany Gazprom nebo Jukos. A já.

Vy jste byl za koho?

Za sebe, jako osoba. Jednou za rok jsme se scházeli na nejvyšší úrovni, včetně Putina a ministra energetiky. Pak jsem se stal poradcem výkonného šéfa ruského Atomenergopromu, což je civilní část ruského jaderného programu. Tím jsem se dostal k nejvýznamnějším lidem v Rusku. A tohle už Trump věděl. Tak jsem mu vždycky napsal nějaké názory, informace.

Co jste mu třeba radil?

Posílal jsem různé postřehy či reakce na jeho mediální vystoupení. A jak šly volby, viděl jsem strašnou sílu médií, ale i jejich zneužití. Média začala vytvářet úplně jiný obraz Ameriky, veřejného mínění. Prosazovala Hillary. Trump v té době, v září 2015, prodal Miss Universe. Což mělo tu souvislost, že když v červnu ohlásil kandidaturu, tak jeden z hlavních sponzorů Miss Universe, což byl Mexičan, odřekl spolupráci. A televize NBC, mediální partner, vypověděla smlouvu. Tam jsem pocítil, jak strašný tlak je proti Trumpovi veden. A tahle situace ho dohnala k tomu, že musel používat strašně silné výrazy. Nutili ho říkat věci, které by jinak nikdy neřekl.

jarvis_582b07bd498e2f6db3e4c090.jpeg
Američané budou mít konečně prezidenta, který je čitelný. Čitelný v rozhodování. Bude dělat jasné, rozhodné kroky, říká Petr Matějček, který se zná s Donaldem Trumpem čtrnáct let.
Foto: archiv

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Trump bude dobrý prezident, bude to čerstvý vítr, říká jeho český známý.
  • Jeho vztah k vlastním dětem je příkladný, umí stmelovat lidi.
  • Média na něj dělala štvanici, jeho populismus byla jen strategie.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.