Bývalý exekutor Tomáš Vrána, který v Česku vybudoval jednu z největších "firem" v oboru, nyní zažívá exekuci z druhé strany. Jeden z lidí, jemuž chtěl Vránou vedený Exekutorský úřad Přerov zabavit majetek, na něj nyní podal návrh na exekuci. Chce po Vránovi vrátit 96 tisíc korun, které mu dříve zaplatil na nákladech neplatně prováděné exekuce.

Jde o další z důsledků zastavovaných exekucí, které byly v minulých letech prováděny na základě neplatného rozhodčího nálezu. Návrh na nařízení exekuce na Tomáše Vránu podal klient projektu ExekutorMáSmůlu.cz, který se na zastavování exekucí zaměřuje.

"Pana Vránu jsme několikrát vyzvali, aby vymožené náklady exekuce vrátil, avšak bez úspěchu," vysvětluje advokát Petr Němec, proč dluh začali na Vránovi vymáhat soudně.

"Nejprve byl vydán platební rozkaz, proti kterému pan Vrána nepodal odpor, takže je již nyní v právní moci a vykonatelný, stal se tak z něj exekuční titul. Dnes jsme podali návrh na nařízení exekuce," dodává Němec. O exekuci na bývalého exekutora Vránu bude v nejbližších dnech rozhodovat Okresní soud v Olomouci.

Dluh Tomáše Vrány, který exekutorský úřad opustil po tlaku ministra spravedlnosti Roberta Pelikána letos na konci března, se jen u soudu navýšil o 24 tisíc za náklady na advokáta a dále se navýší o náklady exekutora Jaroslava Homoly z Exekutorského úřadu Brno-město, ke kterému byl návrh podán.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Reakci Tomáše Vrány, ještě nedávno označovaného za krále exekutorů, sháníme.

"Případ, který nyní došel až k podání exekuce na Tomáše Vránu, není ojedinělý," říká ředitel projektu ExekutorMáSmůlu.cz Tomáš Pospíšil. Exekutorský úřad v Přerově pod Vránovým vedením podle něj vymáhal desítky tisíc protiprávních exekucí. Mohou tak přijít další návrhy na nařízení exekuce.

Projekt ExekutorMáSmůlu.cz funguje dva roky. Zatím se mu u lidí, kteří se na něj obrátili, podařilo zastavit stovky exekucí za více než 100 milionů korun. V Česku podle Pospíšila stále existuje přibližně 200 tisíc protiprávních exekucí, které mohou být zastaveny.

Lidem, kteří mají problémy s dluhy, pomáhá tento projekt část dluhů smazat a sám se pak snaží vydělat na nákladech, které soudy přiznávají za práci právníků. "Samotným zastavením exekuce naše práce nekončí, protože v mnoha případech exekutor vymohl peníze na svoje náklady, které musí vrátit. Není možné, aby dlužník platil náklady na exekuci, která byla na něj protiprávně nařízena," dodává Pospíšil.

Celý spor je vyústěním kauzy, která začala běžet v roce 2011. Tehdy Nejvyšší soud konstatoval, že rozhodčí doložky jsou neplatné, pokud konkrétně neobsahují jméno rozhodce.

V krajním případě může pozastavení těchto protiprávních exekucí vést až k úplnému zbavení se původně vymáhaného dluhu. Neplatně vedená exekuce totiž nemusí prodlužovat promlčecí lhůtu, s čímž ve svém usnesení z konce října souhlasil i Ústavní soud.