Pořízení vlastních serverů může středně velkou firmu stát i desítky tisíc korun. Společnosti nabízející pronájem datových úložišť po internetu (cloudů) si přitom za služby, jako je nejčastěji správa e-mailu, měsíčně účtují pouhé stokoruny. Navíc nabízejí možnost pronájmu výpočetních kapacit podle aktuálních potřeb podniků. Ty si při zvýšeném provozu mohou zaplatit více virtuálních serverů třeba jen na pár hodin a pak jejich počet zase snížit.

"Díky cloudu tak firmy získávají přístup k sofistikovaným IT technologiím bez nutnosti velkých investic či dlouhodobých fixních nákladů," říká technologický odborník společnosti PwC Vojtěch Till.

České firmy ovšem ke cloudům stále přistupují s rezervou. Podle posledního průzkumu statistického úřadu Eurostat internetové servery využívá 15 procent z nich. Třeba ve Finsku je to přitom 51 procent, a v USA se dokonce bez cloudů neobejdou dvě třetiny firem.

Většina tuzemských společností však v několika šetřeních opakovaně uvedla, že se obává citlivé podnikové informace skladovat mimo firmu.

"Firmy intuitivně tuší, že cloud má smysl a mohly by s ním ušetřit náklady. Jeho nasazení by pro ně ovšem také znamenalo výrazný zásah do současných podnikových procesů, protože by musely řešit třeba převod dat," uvádí šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Cloudy jsou bezpečnější

Firmy jako Amazon, Google, IBM nebo Microsoft, které se řadí ke světové cloudové špičce, tyto obavy považují za liché.

"Náš cloud poskytuje daleko vyšší technické zabezpečení, než jaké by si sama mohla dovolit většina zákazníků. Převážná část úniků dat navíc probíhá uvnitř firem, které jsou pro útočníky snadnějším cílem než cloudy," uvádí Dalibor Kačmář, ředitel cloudové divize českého Microsoftu. "U cloudů je pravděpodobnější, že se hackeři místo útoků na jejich infrastrukturu zaměří spíše na získání přístupových údajů klientů," doplňuje Vojtěch Till z PwC.

Pár stovek měsíčně

Podle něho nemusí jednotlivé společnosti poslat všechna svá data do on-line úložiště. "Záleží především na tom, které služby chtějí v cloudu využívat," říká Till. Zvláště menší podniky se tak často uchylují třeba ke cloudu G Suite od Googlu, který jejich zaměstnancům nabízí e-mail spolu s internetovým diskem.

"Taková služba s 30GB úložištěm měsíčně stojí čtyři eura (108 korun) za uživatele, s neomezeným úložným prostorem pak osm eur (216 korun) měsíčně," vysvětluje mluvčí české pobočky firmy Alžběta Houzarová.

Některé zájemce o služby Googlu by mohl odradit jeho výpadek zkraje tohoto týdne, kdy nefungovaly ani cloudové služby. To ale Houzarová označuje za mimořádnou situaci. Google navíc poškozené klienty, kteří se ke svým datům na čas nemohli dostat, odškodní.

Firmy si musí pohlídat smlouvy

Podle odborníků je každopádně u cloudových nabídek třeba sledovat hlavně možnost zálohování dat a také si ve smlouvě ošetřit převedení firemních informací při případné změně poskytovatele, abyste tak o svá data nepřišli. "Dnes je ale takzvaná exitová strategie součástí většiny klientských smluv," uvádí Zdeněk Jiříček z Microsoftu.

Jeho firma se chlubí podporou technologií, jako je strojové učení nebo internet věcí, které využijí speciálně průmyslové podniky. Hlavně pro kancelářské firmy potom Microsoft nabízí možnost upravovat využití cloudů podle pracovního nasazení. "Když třeba skončí pracovní doba, může firma na pár hodin systémy vypnout a uspořit tak řádově desítky procent na pronájmu," vysvětluje šéf firemních cloudů Dalibor Kačmář.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Především větší nadnárodní firmy se u cloudů často uchylují k hybridním řešením, kdy drží vlastní servery a k nim si další pronajímají. S nabídkou hybridních cloudů přichází třeba IBM. To je jedním z průkopníků zmíněného strojového učení, které nachází uplatnění hlavně v přírodovědných oborech, ale také v on-line marketingu. "Nová generace našich serverů je navíc oproti té předešlé pětkrát rychlejší. Zvládne tedy vyřešit více operací," zdůrazňuje softwarový architekt firmy Jeff Stuecheli.

Podle něho je toto řešení určeno zejména pro velké podniky, jež se čím dál více zabývají analýzou velkých dat. Na rozdíl od levnějšího Googlu proto pronájem cloudů od IBM začíná až na 25 dolarech (640 korun) za měsíc.