Svobodná matka je na tom nejlíp, překvapila mě nedávno známá, která mnoho desítek let pracuje na sociálních a pracovních odborech jedné pražské městské části. Byla to značně zarážející informace. Svobodné matky jsou pravidelně spolu s důchodci řazeny mezi ty, které nejvíce ohrožuje chudoba. Bezesporu existuje řada lidí (nejen svobodných matek), kteří systém zneužívají. Jenže podle posledního průzkumu Českého statistického úřadu třetina dětí pod hranicí chudoby vyrůstá v neúplných rodinách. Naopak v úplných rodinách, kde navíc oba dva rodiče pracují, je to desetina chudých chlapců a děvčat.

Bezpochyby jsou matky, které zcela programově chtějí žít samy, většina z nich ale do této skupiny nespadá. Informaci, že se téměř polovina dětí rodí oficiálně svobodným matkám, proto nelze v žádném případě označit za příznivou. A nejde jen o čerpání dávek, které zatěžuje státní rozpočet. Podle dlouholetých zkušeností se rodiče "bez papíru" (tedy bez oddacího listu) rozcházejí podstatně častěji než ti, kteří musí překonat rozvod soudem. A to už se dost často rozcházejí i ti, kteří žijí s papírem − pokud oficiálně zkrachuje zhruba polovina manželství, představa rozchodů nesezdaných párů je děsivá.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Téměř polovina dětí se letos narodila do neúplné rodiny.
  • Většina se rodí párům, které se nechtějí vázat "papírem".
  • Vzhledem k tomu, že svatba často funguje jako stabilizátor vztahů, se lehce stává, že se z dobrovolně svobodné matky stane nedobrovolně osamělá - bez partnera a bez příjmů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.