Ministr vnitra Milan Chovanec, který před několika dny vyvolal pozdvižení svým návrhem na změnu ústavního zákona kvůli držení zbraní, v rozhovoru pro HN svůj návrh hájí a tvrdí, že je takový postup nutný. Zatímco on chce změnou ústavy dosáhnout toho, aby lidé o zbraně nepřišli a v případě nebezpečí se mohli bránit, zbytek Evropy chce jít jinou cestou, tedy omezením zbraní.

"Evropa chce lidem zbraně brát, což považuji za nesmysl. Jsem přesvědčený, že postupujeme správně, protože nás čeká méně bezpečná budoucnost. Na to se musíme připravit," tvrdí ministr. Zároveň odmítá, že by ho k nápadu vedla populistická snaha získat body u veřejnosti před letošními parlamentními volbami, které ho jako prvního místopředsedu ČSSD čekají.

HN: Vaším snem je tedy země, kde budou lidé vyzbrojeni pro případ bezpečnostní hrozby?

Mým snem je Česká republika s fungující demokracií. Země, kde mají lidé jistotu, že v nemocnici dostanou ošetření bez ohromných peněz, že dostanou důchod, s nímž půjde vyžít, že podnikatelé budou součástí systému, ale systém se jim nebude podřizovat. Součástí tohoto snu je i bezpečná země.

HN: V čem přesně by tato změna spočívala?

Do ústavy bychom napsali, že občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot, a podílet se tak na zajištění vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů České republiky.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.