Andrej Babiš dává přednost politice před byznysem a míní vyměnit vládu nad Agrofertem za vládu nad Českou republikou. O tom, proč chce být premiérem, můžeme jen spekulovat. Miliardář sám tvrdí, že nechce dopustit, aby se k moci vrátily "tradiční strany", i když právě za jejich éry zbohatl. A dodává, že plány mění s věkem. "Když mi bylo devět let, sbíral jsem na tenisovém kurtě míčky Rodu Laverovi. Později jsem chtěl mít byt, auto, rodinu, vypadnout ven z komunistického režimu. Pak jsem se vrátil a vybudoval firmu. To všechno jsem si splnil a teď mám jinou motivaci. To se těžko vysvětluje. Moje nadace ale loni rozdala 109 milionů korun, a tak snad můžu říci, že také chci pomáhat lidem. Každý neměl štěstí," řekl Babiš týdeníku Ekonom. Ne všichni mu ovšem filantropické prozření věří a jiní jeho dosavadní zápis v české politice za velkou pomoc rozhodně nepovažují. Například drobní podnikatelé, na něž uvalil elektronickou evidenci tržeb. Mnozí politologové navíc míní, že Babišova vazba mezi světem velkých peněz a vysoké politiky zůstane, byť v zastřené podobě, zachována dál. Možná si na to u nás i jinde v Evropě budeme muset zvyknout.

Jak naložíte s novým zákonem o střetu zájmů?

Já tomuto zákonu vyhovím. Tedy požadavku, že se musím zbavit své firmy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Druhý nejbohatší Čech se kvůli politice vzdá byznysu a přestane vlastnit Agrofert. Zemi chce řídit jako rodinnou firmu.
  • Babiš se obává, že bez jeho účasti ve vládě se vrátí staré časy a opět budou zemi řídit politici, kteří se spolu "znají".
  • Byla tu nějaká doba, měl jsem štěstí, ale podnikal jsem vždy podle zákonů, tvrdí ministr financí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.