Sebeupálení studentů Jana Palacha a Jana Zajíce v roce 1969 si včera připomněli politici, kteří se sešli postupně u pomníku Jana Palacha v Praze, u jeho hrobu na Olšanech, případně v rodišti ve Všetatech na Mělnicku. Položili věnce, pronesli proslovy, slíbili, že nezapomenou… a že se sejdou příští rok ve stejnou dobu zase na stejném místě − v ob­dobném složení, chtělo by se dodat.

Jan Palach si od svého činu sliboval něco většího na politické scéně. Sebeupálením upozornil na nespravedlnost, na nesvobodu, na smíření s něčím, s čím bychom se smiřovat neměli. To je varování, které je aktuální dodnes každý den našeho života. A také je podstatně důležitější než návštěvy politiků jednou ročně, které více než pietu připomínají přehled fototermínů.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru