Do komerčních nemovitostí investuje přes realitní fondy čím dál více Čechů. "Vzniknou zde proto další nemovitostní fondy pro drobné investory. Tedy pro lidi, kteří mohou začít investovat už jen s několika stokorunami," míní Filip Kubricht, předseda představenstva Reico investiční společnosti České spořitelny. Ta spravuje ČS nemovitostní fond − největší a nejstarší podílový nemovitostní fond v tuzemsku, jenž příští měsíc oslaví 10 let od svého založení. Fond měl ke konci roku 2016 přes 50 tisíc podílníků a hodnotu aktiv 13,1 miliardy korun.

HN: Před 10 lety jste zakládali první fond pro drobné realitní investory v tuzemsku. Dnes jich je celkem pět, není to málo?

Je to málo. Je škoda, že s tím tenkrát nepřišla Komerční banka nebo jiná velká banka. V Německu mají všechny velké komerční banky svoje investiční dcery jako DEKA, Union Investment nebo Commerzbank a ty provozují nemovitostní fondy. Komerční nemovitosti se dostaly na černou listinu kvůli krizi po roce 2008. Podílové listy se přestaly prodávat. My jsme jich za rok 2009 prodali za necelých 300 milionů, což jsou dnešní optikou zhruba dva týdny prodejů. Teprve po roce 2010 se to začalo pomalu zlepšovat. Díky pokrizovému vývoji se zpřísnily veškeré hloubkové prověrky, technické, právní i finanční, a koupit nemovitost dnes trvá několik měsíců, řádově půl roku. Další věc je, že provozovat nemovitostní fond je administrativně náročné. Pro spoustu bank to do loňského roku nebylo téma, ale myslím, že časy se mění a že na trh přijdou další nemovitostní fondy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru