Japonský koncern stojí nad propastí a není daleko od nepřežití. Posuďte sami: Toshiba má snížený rating, cena jejích akcií klesla o desítky procent a bude muset odepsat několik miliard dolarů, kvůli čemuž prodá část divize paměťových čipů.

Důvod? Její dcera Westinghouse Electric před více než rokem koupila firmu S & W (Stone and Webster) od Chicago Bridge & Iron Company (CB & I) – americkou stavební firmu, která se specializuje na projekty jaderných elektráren. S touto firmou například spolupracují čeští specialisté v Intercontinental Nuclear Institute.

Dvě ceny goodwillu?

Toshiba koupila Westinghouse už v roce 2006 za zhruba 5,4 miliardy dolarů. V roce 2015 pak Westinghouse uzavřel kupní smlouvu na převzetí 100 procent akcií  S & W za 229 milionů dolarů a transakce byla uzavřena v prosinci téhož roku.

Oznámení o dokončení akvizice ale přišlo až 5. ledna 2016. To vysvětluje, že částka goodwillu v souladu s americkými účetními pravidly (US GAAP) musela být zahrnuta do konce roku 2016.

Původní odhad goodwillu, částky placené nad hodnotu hmotného majetku firmy, pro rok 2015 byl „jen“ 87 milionů dolarů, ale závisí také na ceně stavěných reaktorů. Ta postupně narostla, čímž se zvýšila také hodnota goodwillu.

Westinghouse nyní staví osm reaktorů AP1000 – čtyři v USA a čtyři v Číně. Právě americké projekty ale vykazují zpoždění a eskalaci ceny – tato se jako goodwill projevila na propadu akcií Toshiby skrze její dceru Westinghouse.

 

Výstavba dvou reaktorů AP1000 na jaderné elektrárně Vogtle u Waynesboro, kde už dva reaktory jsou, každý o výkonu 1 150 MW, začala v roce 2013. U reaktoru Vogtle 3 je v plánu, že začne vyrábět elektřinu v roce 2019, a Vogtle 4 o rok později. Původně přitom měly být oba v provozu už letos.

Další dva reaktory pak Westinghouse staví pro jadernou elektrárnu Virgil C. Summer a ty mají být připojeny v letech 2019 a 2020.

Odhady zcela mimo

Vloni se zjistilo, že náklady na dokončení projektů v USA „budou mnohem větší než původní odhady“.

Na základě dohody s CB & I totiž Westinghouse převzal obchodní strojírenství, stavebnictví, veřejné zakázky, řízení, projektování, montáž a uvedení do provozu jaderných elektráren, včetně projektu V. C. Summer v Jižní Karolíně, na Vogtle projektu v Georgii i projektů v Číně.

Vinou nárůstu klíčových parametrů projektů mají aktiva mnohem nižší hodnotu, než bylo původně určeno. To vede k možnému uznání goodwillu daleko převyšujícímu původní odhad z prosince 2015, který činil 87 milionů miliard, uvedla Toshiba.

Kolik bude ztráta?

Zatímco právníci Toshiby a finančníci Wall Streetu řeší tento účetní oříšek, kdy nákupem firmy za 229 milionů dolarů můžete přijít o miliardy, na Westinghouse a jeho české aktivity bychom neměli vidět výrazný dopad.

 

Psáno pro WWW.PEAK.CZ

Související