Sociální demokraté dávají za pravdu svému předsedovi Bohuslavu Sobotkovi, který po 22 letech poprvé zpochybnil další platnost takzvaného bohumínského usnesení.

Bohumínské usnesení

Bohumínské usnesení přijali sociální demokraté na sjezdu v roce 1995. Zapovídá straně spolupráci s extremistickými stranami.

Konkrétně jmenuje například KSČM.

Přesto ale sociální demokraté měli od té doby koalice s komunisty v krajích i obcích.

Samotné usnesení neříká, jaké úrovně politiky se týká, lídři ČSSD nicméně od samého počátku zdůrazňují, že jde jen o úroveň vládní.

To od roku 1995 zapovídá ČSSD spolupráci s extremistickými stranami včetně KSČM.

"Myslím, že bychom se měli vrátit ke starostem běžných lidí. Ty vůbec nezajímá, jestli platí, nebo neplatí bohumínské usnesení. To je debata pro politology," řekl Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

A možnost, aby se příští vládní kabinet skládal ze zástupců sociální demokracie a komunistů, neodmítají ani další vysoce postavení straníci.

"ČSSD musí mít sílu na levici, aby mohla prosazovat svůj program zaměřený na normální lidi. V zájmu prosazování vyšších mezd, důchodů, bezplatného zdravotnictví a dalších témat jsem připraven vést o míře spolupráce diskusi," řekl volební manažer ČSSD Jan Birke. 

K návratu k reálné politice vyzývá i šéf sociálně demokratických senátorů Petr Vícha. "To usnesení již roky nikoho nezajímá. Problémem spolupráce s KSČM tak není staré usnesení, ale některé jejich návrhy, například na vystoupení z NATO. Ale důležitější bude program pro běžný život v zemi," dodává Vícha a obdobně se na věci dívá i europoslanec Pavel Poc. "Souhlasím s předsedou, že pro ČSSD jsou hlavním tématem starosti běžných lidí, a ne politologické debaty o 25 let starých usneseních," řekl Poc.

Podporu má pro případnou vládní koalici ČSSD a KSČM premiér Sobotka i od některých hejtmanů.

"To je rozhodnutí týkající se vládní úrovně, je ale známo, že v Kraji Vysočina po dvě volební období fungovala menšinová rada ČSSD s podporou KSČM bez problémů," vzkazuje z Vysočiny tamní hejtman Jan Běhounek.

Jeho kolega z Pardubického kraje Martin Netolický v prolomení bohumínského usnesení také zásadní problém nevidí.

"Situace je dnes zcela jiná než před dvaceti lety. Je třeba reagovat na aktuální stav české politiky. Dokud voliči budou nadále komunistům dávat mandát v jednotlivých typech voleb, pak jsou politickým partnerem. V našem kraji nicméně upřednostňujeme rozumové středové řešení s KDU-ČSL, hnutím STAN a dalšími," zároveň se ale Netolický jako nejmladší hejtman obává reakce právě mladých voličů sociální demokracie.

"Jsem přesvědčený, že cestou pro ČSSD je oslovení střední třídy a mladší a střední generace. Mám obavy, že právě tyto skupiny voličů může koketování s komunisty vyděsit," varuje Netolický.

Zakládal jsem Občanské fórum, spolupráci s KSČM si neumím představit

U nejvýše postavených členů ČSSD ale Sobotkův záměr prolomit bohumínské tabu naráží.

Zatím největším kritikem je plzeňský hejtman Josef Bernard.

"Jako zakládající člen Občanského fóra v Plzni a ve Škodovce si osobně tuto spolupráci nedokážu představit. V některých věcech člověk musí zůstávat konzistentní po celý život," napsal Bernard.

A k opatrnosti v tomto ohledu nabádá i ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka. "Je to otázka, kterou bychom měli na sjezdu poctivě prodiskutovat. Zda se strana, která se nás v historii dvakrát snažila zlikvidovat, změnila natolik, aby byla normálním koaličním partnerem v zastupitelské demokracii nejen pro sociální demokracii, ale i pro ostatní demokratická hnutí a strany," myslí si Chvojka.

Zeman nevyloučil, že by jmenoval vládu s komunisty

Pro zrušení bohumínského usnesení je i prezident Miloš Zeman. Poznamenal, že na rozdíl od Sobotky si ale myslí, že zmíněné usnesení by měl zrušit stranický sjezd sociální demokracie.

Zeman řekl, že ještě jako člen ČSSD bohumínské usnesení označil za zastaralé a překonané. "Nicméně na rozdíl od premiéra Sobotky se domnívám, že je zapotřebí dodržovat elementární právní kulturu, která spočívá v tom, že když nějaký orgán, v daném případě sjezd, nějaké usnesení přijme, tak by ho také tentýž sjezd měl zrušit," řekl prezident.

Na otázku, zda by jmenoval vládu, pokud by v ní byli komunističtí ministři, řekl, že by ji jmenoval na základě výsledku voleb s jedinou výhradou. "Nechtěl bych, aby ve vládě byli ministři za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, protože tuto stranu pokládám za neonacistickou," uzavřel Zeman.

Premiér Bohuslav Sobotka otázku bohumínského usnesení otevřel v rozhovoru pro Hospodářské noviny necelý měsíc před celostranickým sjezdem ČSSD, na kterém bude mimo jiné obhajovat předsednické křeslo. Sociální demokracie pak na něm bude řešit strategii a témata, se kterými se na podzim bude snažit oslovit voliče v parlamentních volbách. 

Podle volebních průzkumů z posledních měsíců ale sociální demokracie favoritem voleb nebude. I společně v koalici s KSČM by podle aktuálních prognóz agentury CVVM levice pouze dotáhla předpovídaný výsledek hnutí ANO, který se podle CVVM aktuálně pohybuje nad 32 procenty.

Související