Hlavní osobnost francouzských centristů François Bayrou ve středu podpořil prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona, jehož šance na vítězství v nadcházejících volbách se tak podle francouzských médií výrazně zvýšila. Bayrou, který sloužil v pravicových vládách a kandidoval v minulých prezidentských volbách, věří, že jeho aliance s centristou Macronem bude ku prospěchu Francie.

Předseda nové centristické strany Vpřed Macron, který byl kdysi socialista a do loňska ministr v levicové vládě, podle nejnovějších průzkumů těsně soupeří o postup z prvního kola 23. dubna do rozhodujícího duelu 7. května s kandidátem umírněné pravice Françoisem Fillonem. Tandem Macron-Bayrou může být pro Fillona zničující, věří týdeník Le Nouvel Observateur.

Macronovi ve středu navíc přislíbil svou podporu i François de Rugy, který jako "zelený kandidát" neuspěl v primárkách levice a váže na sebe kolem dvou procent voličů.

Jasný postup do druhého kola se dává šéfce krajní pravice Marine Le Penové, které se předvídá 26 procent hlasů. Macron a Fillon se nyní podle anket oba těší přízni kolem 21 procent voličů.

Po rozhodnutí šéfa centristické formace MoDem Bayroua, který v minulých volbách získal téměř deset procent hlasů a nyní se mu přisuzuje asi šest procent hlasů, se poměr sil nejspíš změní. Další kandidáti se považují za outsidery.

Boj o druhé postupové místo je o to zajímavější, že Fillon i Macron by podle průzkumů v druhém kole jasně porazili Le Penovou. Proti vítězství kandidátky krajní pravice by totiž hlasovali i voliči stran, kteří jinak Fillona či Macrona nepodporují.