Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v únoru zlepšily. Index PMI stoupl na nejvyšší hodnotu od dubna 2011, a to na 57,6 bodu z lednových 55,7 bodu. Ve středu o tom informovala společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. K růstu indexu v únoru přispělo všech pět ukazatelů.

"Výroba, nové zakázky i zaměstnanost prudce rostou. Vzhledem k tomu, že i očekávání budoucí výroby jsou stále pozitivní, data naznačují, že by výroba mohla výrazně přispět k prvním čtvrtletním výsledkům HDP. Je naděje, že ty by se mohly vzpamatovat z neuspokojivých výkonů druhé poloviny roku 2016," uvedl vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit Paul Smith.

Klíčovým tahounem lepších podmínek byla v únoru výroba. Její růst byl podle IHS Markitu nejvyšší od května 2014. Nárůst objemu nových zakázek byl největší za rok a půl. Tvorba pracovních míst byla nejrychlejší od léta 2015.

Vývoj podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera do velké míry souvisí se zlepšujícími se podmínkami v zahraničí, zejména v eurozóně a Německu. "Tamní hodnoty indexu PMI v posledních měsících také rostou a v únoru se dostaly stejně jako v ČR na nejvyšší hodnoty od roku 2011," upozornil.

Průměr indexu za leden a únor je podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké výrazně vyšší, než kolik činil průměr ve čtvrtém čtvrtletí 2016. "Lze proto očekávat, že první čtvrtletí bude pro průmyslníky úspěšnější, než bylo poslední čtvrtletí loňského roku. A když se daří průmyslu, daří se celé ekonomice. I proto čekáme, že tempo růstu české ekonomiky na začátku roku zrychlí přes 2,5 procenta meziročně," uvedla.

Podmínky se zlepšily i v Německu a celé eurozóně

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny a samotného Německa v únoru také zrychlila na nejvyšší úroveň za téměř šest let. Aktivitu podporuje slabší euro, které zvyšuje poptávku po vývozu.

Index PMI ve zpracovatelském průmyslu eurozóny stoupl v únoru proti lednu o 0,2 bodu na 55,4 bodu, což byl nejvyšší údaj od února 2011. V Německu, kde má zpracovatelský průmysl téměř pětinový podíl na hrubém domácím produktu, se pak zvýšil o 0,4 bodu na 56,8 bodu, nejvýše od května 2011. Index tak dále stoupl nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Firmy ze zpracovatelského průmyslu eurozóny hlásí nejsilnější růst výroby a objednávek téměř za šest let, což vypadá jako stále robustnější oživení," uvedl ekonom IHS Markitu Chris Williamson. Letos jsou podle něj firmy nejvíce optimistické ve výhledu do budoucnosti od vypuknutí dluhové krize v regionu a hlásí vyšší poptávku doma i na vývozních trzích.

Naději na silnější růst v eurozóně posiluje slabší euro, které zlevňuje zboží z eurozóny v zahraničí. Dílčí index nových vývozních objednávek stoupl nejvýše od dubna 2011. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají v letošním roce další pokles eura vůči dolaru o tři procenta.