Evropská komise by měla podle Česka a ostatních zemí visegrádské čtyřky okamžitě zasáhnout proti rozdílné kvalitě potravin v rámci Evropské unie.

Premiéři zemí V4 k tomu vyzvou na svém čtvrtečním mimořádném summitu ve Varšavě. Návrh jeho závěrečné deklarace mají HN k dispozici. Komise až dosud tvrdila, že pokud dochází u potravin k podvodům, členským zemím už teď nic nebrání proti nim bojovat.

Stejné potraviny často mají například v Česku a v Německu různé složení, jak prokázaly studie. Výrobek prodávaný v Česku je v takovém případě méně kvalitní než ten nabízený v Německu. "Vyzýváme proto Evropskou komisi, aby okamžitě přijala adekvátní opatření, jež by s rozdílnou kvalitou potravin na evropském trhu skoncovala," shodnou se podle návrhu deklarace předsedové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

Komise by podle nich měla co nejdřív předložit návrh, který by prodávání potravin se stejným názvem, ale různým složením zakázal.

Priorita potraviny

Česko chce, aby tažení proti rozdílné kvalitě potravin podpořily všechny země EU.

Spolu se Slovenskem, Polskem a Maďarskem proto navrhne, aby o tématu jednali lídři osmadvacítky příští týden na summitu v Bruselu.

Pro premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) je kvalita potravin vítaným předvolebním tématem. Pokud by uspěl, mohl by se tak vymezit proti Andreji Babišovi (ANO), který chce už několik let v Bruselu prosadit změnu výběru DPH, ale zatím nebyl úspěšný.

O svolání schůzky V4 požádalo Slovensko. Nedávno dokončilo studii, jež prokázala, že některé potraviny prodávané na Slovensku jsou méně kvalitní než ty nabízené pod stejným názvem v Německu.

V Česku analýza Vysoké školy chemicko-technologické už před rokem a půl ukázala totéž.

Margarín Rama na českých pultech například obsahoval o 10 procent méně tuku v porovnání s tím, který se prodává v Německu. Rozdíly byly taky u nápojů Pepsi nebo Sprite či u masových konzerv Luncheon nebo zmrazené pizzy Dr. Oetker.

Firma Pepsi nyní tvrdí, že své výrobky v Česku a na Slovensku sladí stejně jako v Německu.

Společnost Mars, která vyrábí například cukrovinky, žvýkačky nebo krmivo pro kočky, sdělila, že v jejich továrnách v rámci EU "jsou někdy používány odlišné ingredience a výsledkem mohou být mírné odlišnosti ve složení".

Podle firmy to ale nemá vliv na kvalitu nebo chuť výrobku.

Supermarket Lidl zase upozorňuje, že za kvalitu zboží je zodpovědný jeho výrobce. U potravin nesoucích značku Lidl prý řetězec nedělá žádné rozdíly v jejich kvalitě.

Výrobci, u nichž testy odhalily různý obsah jejich produktů, argumentovali tím, že reagují na preference spotřebitelů. Ty se prý v různých zemích liší − jako například u Ramy.

"V České republice se tento výrobek používá především na studenou kuchyni, v jiných státech, například v Německu, je Rama univerzálním multifunkčním výrobkem s rozšířeným použitím na vaření, pečení a restování," tvrdila firma Unilever, která Ramu vyrábí.

Evropská komise souhlasí s tím, že různá kvalita potravin může být problém. "Dvojí kvalita potravin stejné značky v různých členských státech je zavádějící, neomluvitelná a nefér vůči spotřebitelům," řekla eurokomisařka Věra Jourová, jež má v komisi mimo jiné na starosti ochranu spotřebitele.

Komise však až dosud odmítala, že by bylo potřeba přijímat nové zákony. Upozorňuje na to, že přesné složení výrobku musí být vždy uvedeno na jeho obale. Zákazník tak má jasnou informaci o tom, co kupuje.

Komise ovšem sdílí názor, že pokud výrobce svůj produkt propaguje jako stejný, ale jeho složení se přitom v různých zemích liší, je to klamání spotřebitele.

Podle Bruselu však už teď nic nebrání národním úřadům například v Česku, aby proti tomu případ od případu zasáhly a takové jednání zakázaly. Evropská komise dala v důvěrném dokumentu toto své stanovisko Česku na vědomí.

Česko se nebojí, že by kvůli jeho tlaku na stejnou kvalitu potravin hrozilo zdražení, jak někdy tvrdí výrobci. "Když výrazně klesly ceny za roaming, také to nezpůsobilo zdražení domácího volání," řekl HN mimo záznam jeden z úředníků, kteří mají jednání o kvalitě potravin na starosti.