Obyvatelé Jižní Koreje někdy přirovnávají společnost Samsung a její majitele k bývalým korejským králům a císařům. Samsung je všudypřítomný. Je největším světovým výrobcem mobilních telefonů, prodává elektroniku i oděvy, staví byty i lodě, nabízí pojištění a provozuje nemocnice. Roční tržby firmy se rovnají 20 procentům jihokorejského HDP − je největší firmou v zemi a jeho majitelé jsou nejbohatšími Jihokorejci s velkým vlivem na politiku země. Nyní ale éra neomezené moci Samsungu zřejmě končí.

"Korunní princ" firmy, její faktický ředitel a dědic, osmačtyřicetiletý I Če-jong, byl v úterý obviněn z úplatkářství, zpronevěry, křivého svědectví a skrývání majetku v zahraničí. Už v polovině února byl zatčen. Chybí mu politická podpora a zdá se, že nemusí vyváznout jen s podmíněným trestem. U šéfů firem, jako je Samsung, byl podmíněný trest a následná amnestie dosud spíše zvykem. Průmyslově-finanční konglomeráty − kromě Samsungu k nim patří třeba Hyundai Motor Group či LG −, nazývané v Jižní Koreji čeboly, ovládají tamní ekonomiku. I proto většina zásahů proti nim byla většinou odložena s odkazem, že by trest mohl ohrozit zaměstnanost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru