Alain Juppé se nehodlá stát kandidátem v jarních francouzských prezidentských volbách. Ve svém pondělním prohlášení v Bordeaux uvedl, že je na to pozdě. Pravice, k níž Juppé patří, čelí problémům kvůli skandálu kolem svého nynějšího kandidáta Françoise Fillona.

"Ještě nikdy se volby nekonaly v tak složité situaci. Nejsem schopen získat nezbytnou sjednocující podporu. Proto jednou provždy potvrzuji, že nebudu kandidovat. Pro mě je příliš pozdě," řekl expremiér Juppé, který je nyní starostou města Bordeaux. První kolo voleb hlavy státu se uskuteční koncem dubna.

Přiznal, že se nepovažuje za představitele obnovy. "Pro mě je příliš pozdě, ale není pozdě pro Francii. Děkuji těm, kteří ve mně vidí záchranu, i když kritizovali mou linii a mé plány. Podělím se o svůj názor s tím, kdo ponese barvy pravice a středu," řekl Juppé.

Juppé kritizoval Fillona za neústupnost a ochotu jít do krajnosti. Svou obranu ve skandálu Fillon podle něj založil na výrocích o údajném spiknutí a politické vraždě a sám se vehnal do slepé uličky. Juppé kritizoval také ostatní uchazeče o prezidentské křeslo - levice je podle něj "zmatená" a krajní pravice "přispívá k protievropskému fanatismu". Zmínil se rovněž o centristovi Emmanuelu Macronovi, jehož popularita stoupá navzdory jeho "politické nezralosti" a chabosti jeho projektů. "Je to zmatek, přitom se před Françoisem Fillonem rýsovala hladká cesta," řekl Juppé.

Kandidátem pravice je Fillon, jehož preference v průzkumech nepřestávají klesat. Byl původně favoritem voleb, ale v posledních týdnech čelí podezření, že jeho manželka a děti neoprávněně pobíraly příjmy jako parlamentní asistenti.

Minulý týden se navíc ukázalo, že bude zřejmě obviněn ze zneužití veřejných financí. Jeho odstoupení z kampaně si přeje přes 70 procent lidí, ale Fillon to vytrvale odmítá.

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy těsně před Juppého pondělním vystoupením vyzval ke třístrannému setkání s Fillonem a Juppém. V loňských primárkách umírněné pravice skončil Sarkozy až třetí za oběma soupeři.

"Vzhledem k vážnosti situace, v níž se ocitá pravice a střed, je povinností každého zachovat jednotu. Naše roztříštěnost pomáhá extrémní pravici. V tomto duchu navrhuji Françoisi Fillonovi a Alainovi Juppému sejít se a najít východisko ze situace, jež nemůže dále trvat a která Francouze hluboce zneklidňuje," uvedl Sarkozy v prohlášení. Fillon se se Sarkozym setkat chce.

Strana Republikáni podle původního plánu ohlásila na 18:00 schůzku svého politického výboru, Sarkozy se má sejít s některými členy vedení strany. Jeho blízký spolupracovník a europoslanec Brice Hortefeux řekl, že by se situace mohla vyjasnit v úterý. "Zítra (v úterý) ráno svolám poslance blízké Sarkozymu a potom padne rozhodnutí. Je naléhavé, abychom rozhodli, dali se dohromady a znovu se odrazili," řekl Hortefeux.

Podle čerstvého průzkumu agentury Opinionway by nyní první kolo voleb vyhrála kandidátka krajní pravice Marine Le Penová s 27 procenty hlasů, Macron by získal 24 a Fillon 19 procent. Macron by pak Le Penovou porazil ve druhém kole poměrem 60 : 40 procentům, Fillon v případě postupu do druhého kola poměrem 56 : 44 procentům.