Pokud něco dominovalo minulý týden gigantickému sletu mobilního průmyslu do prosluněné Barcelony, bylo to "5G" − nový standard mobilních sítí, který má přinést gigabitové rychlosti a revoluční využití internetu v našich telefonech a tab­letech. Na konferencích v rámci světového mobilního kongresu se střídal řečník za řečníkem a všichni svorně tvrdili, jak s 5G bude všechno úžasné, protože si užijeme samořiditelná auta, chirurgické zákroky na dálku a další skvělé věci.

Tak třeba šéf celosvětové operátorské lobby GSMA Mats Granryd: "5G je více než generační změna (…) je to revoluční síla, díky které konečně vznikne internet věcí." A ředitel Nokie Rajeev Suri prohlásil, jak 5G "změní lidem životy, (…) nejsou to jen plané řeči, ale brzo už realita". Nutno dodat, že pan Suri spíše toužebně očekává investice operátorů do hardwaru, který by jeho společnost dodávala.

Člověk si na doprovodné konferenci k veletrhu připadal pomalu jako na mši amerického televizního kazatele − 5G, které ještě není standardizované a není jasné, kdy a kdo ho zaplatí, popisovali přítomní telekomunikační bossové jako všeobecnou spásu svého odvětví, které je (podle nich) trápeno internetovými giganty, jako jsou Facebook či Google.

Občas zableskl zdravý rozum, to když třeba šéf operátora Zain, který působí v řadě blízkovýchodních zemí, řekl, že 5G je jako fajn, ale že sotva vydělává na 4G a zatím mu není jasný obchodní model, kvůli kterému by investoval další miliar­dy do nové generace sítí. Nebo technologický ředitel španělské Telefóniky, který varoval před tlakem na rychlou standardizaci 5G, kterou prosazují někteří velcí výrobci hardwaru a část evropských operátorů, a vcelku správně tvrdil, že jako "ještě rychlejší síť" zákazníkům 5G nikdo neprodá.

I řada novinářů se podivovala nad tím, jak daleko od reality celý veletrh je, když na každém druhém stánku parkuje nějaké futuristicky vypadající auto či brýle pro virtuální realitu, zatímco mimo haly barcelonského výstaviště jsou lidé rádi, když mají aspoň 3G pokrytí a připojení je nestojí půl výplaty. Stabilní pokrytí území, ale hlavně železnic, tunelů metra a dálnic cenově dostupným, pokud možno neomezeným a slušně rychlým připojením prospěje ekonomice daleko více než gigabitové rychlosti v centru velkých měst.

Možná nejlepší ilustrací toho, co byla na veletrhu realita a co chiméra, byl jeden menší stůl v hale 3 barcelonské Firy. Zatímco kázali šéfové velkých operátorů o skvělé budoucnosti 5G, kolem tohoto stolu se tísnily neustále desítky lidí a prohlížely si… Nokii 3310. Tedy remake legendárního telefonu ze začátku století, který má stát patnáct stovek.