Pražské Divadlo v Dlouhé v pátek 17. a sobotu 18. března uvede nové nastudování hry Aloise Jiráska Lucerna s podtitulem Český mýtus.

Lucerna patří mezi nejhranější původní české hry, Institut umění – Divadelní ústav od roku 1945 eviduje přes 130 premiér.

Národní divadlo Lucernu naposledy zinscenovalo před devíti lety, od té doby se objevila na Fidlovačce, v Plzni, Jihlavě, Ostravě, Českém Těšíně a v Uherském Hradišti.

Podle režisérky Hany Burešové je příběh Lucerny jako houba: nasákne atmosféru a problémy každé doby, každý v něm může najít své téma.

"Dá se vyložit různě a také lehce zneužít. Ať už jako nástroj propagace třídního boje svého času, nebo třeba národovectví dnes," říká Burešová.

"Jsou tu skloubeny různé žánrové vrstvy, z nichž žádná nemá chybět ani dominovat. Je to pohádka i reálný příběh, pracuje s řadou mýtů, ikon, archetypů i klišé, další sama vytváří či spoluvytváří," dodala.

Burešová z příběhu Lucerny konkrétně připomíná posvátný strom, metaforicky skrývající poklad, tedy ztracenou korunu víry či svobody. Symbol lucerny jako světla v temnotách, ale také znaku poroby. Haničku symbolizující čistotu, naději a přírodní senzibilitu, babičku coby vědmu či matku rodu a udržovatelku tradic.

Závěrečný zázrak podle režisérky zosobňuje sen národa i dětskou představu vítězství dobra nad zlem.

Na jevišti v Dlouhé se objeví herci Eva Hacurová, Jan Meduna, Miroslav Hanuš, Igor Orozovič, Jaroslava Pokorná, Jan Vondráček, Jiří Wohanka, Čeněk Koliáš, Magdalena Zimová či Arnošt Goldflam v roli vodníka Ivana.

Burešová hru s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem upravila. Je též autorkou hudební dramaturgie, hudbu k představení složil Marek Doubrava.

Otčenášek na Lucerně oceňuje poetické kvality a krásný jazyk, který v různých dějových rovinách používá různé polohy. Je tu lidová mluva i věcnost, poetický jazyk starých proroctví a báchorek i poněkud šroubovaný jazyk vrchnosti, míní.

"Naše úprava se soustředila především na srozumitelnost, protože je tu mnoho slov, která už jsou úplně zapomenuta," dodává Otčenášek.