Pacient na první pohled rozdíl nepozná a zdravotnickou asistentku bude patrně oslovovat "sestři". Přitom o zdravotní sestru nejde. Asistentka se středoškolským vzděláním například nesmí píchat injekce do žíly a většinu úkonů může provádět pouze pod dohledem vysokoškolsky vzdělané sestry. Řadě nemocnic by přitom za současné personální krize pomohlo, kdyby zkušení asistenti měli širší pravomoci.

Ještě letos by rychlejší vzdělávání sester mohla umožnit novela zákona, kterou v dubnu nejspíš schválí poslanci. Ta počítá se zrušením podmínky vysokoškolského vzdělání, která pro sestry platí od roku 2004. Absolventka střední zdravotnické školy by nově byla takzvanou praktickou sestrou, po jednoleté nástavbě by se pak stala řádnou sestrou. Podle České asociace sester zkrácení vzdělání nedostatek sester nevyřeší, problémem jsou především nízké platy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.